• Embryolisse Hydra-Crème Énergisante - Vitamin C, 40 ml
  • Embryolisse Hydra-Crème Énergisante - Vitamin C, 40 ml
  • Embryolisse Hydra-Crème Énergisante - Vitamin C, 40 ml
-25%

Embryolisse Hydra-Crème Énergisante - Vitamin C, 40 ml

SKUEM3350900002114

Embryolisse Hydra-Crème Énergisante 40 ml is a moisturiser containing vitamin C and purple ginseng that enhances the skin’s radiance and provides antioxidant protection.

Regular price €16,10 40,25 € / 100ml
Sale price €16,10 Regular price €21,50
You are saving: -€5,40
40,25 € / 100ml
Embryolisse Hydra-Crème Énergisante - Vitamin C, 40 ml
Embryolisse Hydra-Crème Énergisante - Vitamin C, 40 ml
Regular price €16,10 40,25 € / 100ml
Sale price €16,10 Regular price €21,50
You are saving: -€5,40
40,25 € / 100ml

 

 

What is Embryolisse Hydra-Crème Énergisante 40 ml?

Embryolisse Hydra-Crème Énergisante 40 ml is a moisturiser containing vitamin C and purple ginseng that brightens the complexion and provides antioxidant protection. For normal to dry skin, including sensitive skin.

What is it for?

It combines plant-derived, stabilised vitamin C with violet ginseng and glycerine.

It provides immediate and long-lasting hydration and helps protect the skin from external aggressions.

Its silky texture improves the appearance of tired skin.

Benefits and features

  • Packaging: 40 ml tube.
  • 97% naturally derived.
  • Vegan.
  • Suitable for sensitive skin.
  • Made in France.

Ingredients

Sea buckthorn vitamin C and stabilised vitamin C; purple ginseng extract; vegetable glycerine.

How to use Embryolisse Hydra-Crème Énergisante 40 ml?

Apply morning and evening to a clean, dry face and neck. Twice a day; amount not specified.

Tips for incorporating it into your routine

The brand highlights its use in the morning due to the antioxidant action of the formula.

Who is it suitable for?

A moisturiser with vitamin C and purple ginseng that provides radiance and antioxidant protection. For normal to dry skin, including sensitive skin.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse Hydra-Crème Énergisante 40 ml?

Check the price of Embryolisse Hydra-Crème Énergisante 40 ml at Farmaciasdirect and check current offers before completing your purchase.

Buy Embryolisse Hydra-Crème Énergisante 40 ml at Farmaciasdirect.

Ingredients

Sea buckthorn vitamin C and stabilised vitamin C; purple ginseng extract; vegetable glycerine.

Directions for use

Apply morning and evening to a clean, dry face and neck.
Twice a day; amount not specified.

Ingredients

AQUA (WATER), GLYCERIN, DICAPRYLYL ETHER, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, MYRISTYL MYRISTATE, EUPHORBIA CERIFERA CERA (CANDELILLA WAX), DIPENTAERYTHRITYL HEXACAPRYLATE/HEXACAPRATE, CETEARYL GLUCOSIDE, SORBITAN OLIVATE, ILLITE, SCLEROTIUM GUM, TOCOPHERYL ACETATE, GLYCERYL STEARATE, SODIUM ACRYLATES COPOLYMER, PARFUM (FRAGRANCE), CITRIC ACID, SODIUM STEAROYL GLUTAMATE, 1,2-HEXANEDIOL, CAPRYLYL GLYCOL, CI 15510 (ORANGE 4), SODIUM BENZOATE, CETEARYL ALCOHOL, ALCOHOL, LECITHIN, POLYGONUM BISTORTA ROOT EXTRACT, TOCOPHEROL, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, SODIUM HYDROXIDE, HIPPOPHAE RHAMNOIDES (SEABUCKTHORN) FRUIT EXTRACT, CETEARETH-20, ASCORBYL GLUCOSIDE, LIMONENE, HYDROXYCITRONELLAL.

Pharmacist’s advice

The brand recommends using this product in the morning due to the formula’s antioxidant properties.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me