• Embryolisse Lait-Crème Fluide+ Eco-Recharge , 400 ml
  • Embryolisse Lait-Crème Fluide+ Eco-Recharge , 400 ml
  • Embryolisse Lait-Crème Fluide+ Eco-Recharge , 400 ml
-23%

Embryolisse Lait-Crème Fluide+ Eco-Recharge , 400 ml

SKUEM3350900002817

Embryolisse Eco-recharge Lait-Crème Fluide+ 400 ml is a 400 ml refill of the multi-purpose Lait-Crème Fluide+ moisturiser for the face and body, suitable from…

Regular price €16,80 4,2 € / 100ml
Sale price €16,80 Regular price €21,90
You are saving: -€5,10
4,2 € / 100ml
Sold out
Embryolisse Lait-Crème Fluide+ Eco-Recharge , 400 ml
Embryolisse Lait-Crème Fluide+ Eco-Recharge , 400 ml
Regular price €16,80 4,2 € / 100ml
Sale price €16,80 Regular price €21,90
You are saving: -€5,10
4,2 € / 100ml

 

 

What is Embryolisse Eco-recharge Lait-Crème Fluide+ 400 ml?

Embryolisse Eco-recharge Lait-Crème Fluide+ 400 ml is a 400 ml refill of the multi-purpose Lait-Crème Fluide+ moisturiser for the face and body, suitable for children aged 3 and over; it uses 64 per cent less plastic.

What is it for?

Organic aloe vera, beeswax and shea butter help to moisturise, nourish and protect.

The fluid texture is quickly absorbed without leaving a sticky feeling.

Designed for the daily skincare routine of the whole family from the age of three.

Benefits and features

  • Packaging: 400 ml flexible refill.
  • 98% naturally derived.
  • Suitable for all skin types.
  • Dermatologically tested for skin tolerance.
  • Six uses.

Ingredients

Organic aloe vera; shea butter; beeswax.

How to use Embryolisse Eco-recharge Lait-Crème Fluide+ 400 ml?

Apply generously and massage in until absorbed. To remove make-up, apply a small amount to a cotton pad or directly to the face, massage in and wipe away. Morning and/or evening. Use a generous amount to moisturise; a small amount to remove make-up.

Tips for incorporating it into your routine

As a make-up remover, remove with a damp cotton pad or rinse off with lukewarm water after massaging.

Who is it suitable for?

400 ml refill of the Lait-Crème Fluide+ multi-purpose moisturiser for face and body, suitable from 3 years of age; uses 64% less plastic.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of the Embryolisse Eco-recharge Lait-Crème Fluide+ 400 ml?

Check the price of Embryolisse Eco-recharge Lait-Crème Fluide+ 400 ml on Farmaciasdirect and look out for any current offers before completing your purchase.

Buy Embryolisse Eco-recharge Lait-Crème Fluide+ 400 ml at Farmaciasdirect.

Ingredients

Organic aloe vera; shea butter; beeswax.

Directions for use

Apply generously and massage in until absorbed. To remove make-up, apply a small amount to a cotton pad or directly onto the face, massage in and wipe away.
Morning and/or evening. Use a generous amount to moisturise; a small amount to remove make-up.

Ingredients

AQUA (WATER). CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. OCTYLDODECANOL. GLYCERIN. CETEARYL GLUCOSIDE. BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER. CERA ALBA (BEESWAX). SORBITAN OLIVATE. ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE POWDER. XANTHAN GUM. PARFUM (FRAGRANCE). 1,2-HEXANEDIOL. CAPRYLYL GLYCOL. CETEARYL ALCOHOL. ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER. SODIUM HYDROXIDE. HYDROLYSED SOYA PROTEIN. TOCOPHEROL. TROPOLONE. GLYCINE SOJA (SOYBEAN) OIL.

Pharmacist’s advice

When using as a make-up remover, remove with a damp cotton pad or rinse off with lukewarm water after massaging.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me