• Embryolisse Lait-Crème Multiprotection , 40 ml
  • Embryolisse Lait-Crème Multiprotection , 40 ml
  • Embryolisse Lait-Crème Multiprotection , 40 ml
-29%

Embryolisse Lait-Crème Multiprotection , 40 ml

SKUEM3350900001704

Embryolisse Lait-Crème Multi-Protection SPF20 40 ml is an SPF20 moisturiser with seven benefits and daily protection against UVA/UVB rays, pollution and blue light.

Regular price €15,00 37,5 € / 100ml
Sale price €15,00 Regular price €21,00
You are saving: -€6,00
37,5 € / 100ml
Embryolisse Lait-Crème Multiprotection , 40 ml
Embryolisse Lait-Crème Multiprotection , 40 ml
Regular price €15,00 37,5 € / 100ml
Sale price €15,00 Regular price €21,00
You are saving: -€6,00
37,5 € / 100ml

 

 

What is Embryolisse Lait-Crème Multi-Protection SPF20 40 ml?

Embryolisse Lait-Crème Multi-Protection SPF20 40 ml is an SPF20 moisturiser with seven benefits and daily protection against UVA/UVB rays, pollution and blue light. It has an invisible finish and is also suitable for sensitive skin.

What is it used for?

It combines aloe vera, shea butter, beeswax and sunscreen filters.

It moisturises, primes the skin for make-up and soothes the skin after shaving.

The brand also presents it as a preventative treatment for the signs of ageing associated with external aggressors.

Benefits and features

  • Packaging: 40 ml tube.
  • SPF 20.
  • Non-comedogenic.
  • Suitable for all skin types, including sensitive skin.
  • Seven uses.

Ingredients

Aloe vera; shea butter; beeswax; a combination of sun filters.

How to use Embryolisse Lait-Crème Multi-Protection SPF20 40 ml?

Apply a small amount to clean, dry skin. A small amount, as per the official instructions for use.

Tips for incorporating it into your routine

Apply to clean, dry skin as a moisturiser, make-up primer or aftershave.

Who is it suitable for?

An SPF20 moisturiser with seven uses and daily protection against UVA/UVB rays, pollution and blue light. Invisible finish, also suitable for sensitive skin.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse Lait-Crème Multi-Protection SPF20 40 ml?

Check the price of Embryolisse Lait-Crème Multi-Protection SPF20 40 ml on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Buy Embryolisse Lait-Crème Multi-Protection SPF20 40 ml at Farmaciasdirect.

Ingredients

Aloe vera; shea butter; beeswax; a combination of sun filters.

Directions for use

Apply a small amount to clean, dry skin.
A small amount, as per the official instructions for use.

Ingredients

AQUA (WATER). GLYCERIN. C12-15 ALKYL BENZOATE. DICAPRYLYL CARBONATE. DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE. STEARETH-21. CETYL PALMITATE. PHENYLBENZIMIDAZOLE SULFONIC ACID. STEARETH-2. HYDROXYPROPYL STARCH PHOSPHATE. ETHYLEXYL TRIAZONE. 1,2-HEXANEDIOL. BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE. CERA ALBA (BEESWAX). ETHYLHEXYL PALMITATE. PENTAERYTHRITYL TETRABEHENATE. GLYCERYL STEARATE. PEG-100 STEARATE. CETYL ALCOHOL. OCTYLDODECANOL. TOCOPHERYL ACETATE. XANTHAN GUM. SODIUM HYDROXIDE. CHLORPHENESIN. CAPRYLYL GLYCOL. BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER. PARFUM (FRAGRANCE). ALOE BARBADENSIS LEAF EXTRACT. LIMONENE. TOCOPHEROL. HYDROLYSED SOYA PROTEIN.

Pharmacist’s advice

Apply to clean, dry skin as a moisturiser, make-up primer or aftershave.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratoires Embryolisse Supplier's address: 14 Rue Ambroise Paré, 75010 ParisMobile phone: +33 1 42 00 42 30