• Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof , 200 ml
  • Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof , 200 ml
  • Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof , 200 ml
-22% Promo FD

Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof , 200 ml

SKUEM3350900001858

Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof 200 ml is a 4-in-1 make-up remover milk that cleanses, moisturises and soothes the face, eyes and lips.

Regular price €14,00 7,0 € / 100ml
Sale price €14,00 Regular price €18,00
You are saving: -€4,00
7,0 € / 100ml
Sold out
Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof , 200 ml
Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof , 200 ml
Regular price €14,00 7,0 € / 100ml
Sale price €14,00 Regular price €18,00
You are saving: -€4,00
7,0 € / 100ml

 

 

What is Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof 200 ml?

Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof 200 ml is a 4-in-1 make-up remover that cleanses, moisturises and soothes the face, eyes and lips. It removes waterproof and long-lasting make-up and is fragrance-free.

What is it used for?

Its silky, creamy texture gently removes make-up and impurities.

Aloe vera provides hydration and Boerhavia diffusa root helps to soothe.

Suitable for all skin types, including sensitive skin.

Benefits and features

  • Packaging: 200 ml bottle.
  • 95% naturally derived.
  • Fragrance-free.
  • Dermatologically and ophthalmologically tested for tolerance.
  • Made in France.

Ingredients

Aloe vera; Boerhavia diffusa root extract.

How to use Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof 200 ml?

Apply to the face, eyes, lips and neck using a cotton pad or your fingertips. Exact amount and frequency not specified.

Tips for incorporating it into your routine

Apply with a cotton pad or your fingertips to the face, eyes, lips and neck.

Who is it suitable for?

A 4-in-1 make-up remover that cleanses, moisturises and soothes the face, eyes and lips. Removes waterproof and long-lasting make-up; fragrance-free.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof 200 ml?

Check the price of Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof 200 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Buy Embryolisse Lait Doux Démaquillant Waterproof 200 ml at Farmaciasdirect.

Ingredients

Aloe vera; Boerhavia diffusa root extract.

Directions for use

Apply to the face, eyes, lips and neck using a cotton pad or your fingertips.
Exact amount and frequency not specified.

Ingredients

AQUA (WATER). COCO-CAPRYLATE/CAPRATE. ETHYLHEXYL STEARATE. GLYCERIN. BUTYLENE GLYCOL. POLYGLYCERYL-6 DISTEARATE. CETYL ALCOHOL. SCLEROTIUM GUM. HYDROXYACETOPHENONE. SODIUM STEAROYL GLUTAMATE. JOJOBA ESTERS. CITRIC ACID. 1,2-HEXANEDIOL. CAPRYLYL GLYCOL. POLYGLYCERYL-3 BEESWAX. BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER. CERA ALBA (BEESWAX). BOERHAVIA DIFFUSA ROOT EXTRACT. HYDROLYSED SOYA PROTEIN. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. ALOE BARBADENSIS LEAF EXTRACT.

Pharmacist’s advice

Apply with a cotton pad or your fingertips to the face, eyes, lips and neck.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratoires Embryolisse Supplier's address: 14 Rue Ambroise Paré, 75010 ParisMobile phone: +33 1 42 00 42 30