• Embryolisse Poudre Compacte Soleil Bonne Mine, 10 gr
  • Embryolisse Poudre Compacte Soleil Bonne Mine, 10 gr
  • Embryolisse Poudre Compacte Soleil Bonne Mine, 10 gr
-21% Promo FD

Embryolisse Poudre Compacte Soleil Bonne Mine, 10 gr

SKUEM3350900002961

Embryolisse Poudre de Soleil 10 g is a universal-tone bronzing powder that adds warmth, mattifies the skin and sets make-up.

Regular price €25,60 256,0 € / 100gr
Sale price €25,60 Regular price €32,40
You are saving: -€6,80
256,0 € / 100gr
Sold out
Embryolisse Poudre Compacte Soleil Bonne Mine, 10 gr
Embryolisse Poudre Compacte Soleil Bonne Mine, 10 gr
Regular price €25,60 256,0 € / 100gr
Sale price €25,60 Regular price €32,40
You are saving: -€6,80
256,0 € / 100gr

 

 

What is Embryolisse Poudre de Soleil 10 g?

Embryolisse Poudre de Soleil 10 g is a universal-tone bronzing powder that adds warmth, mattifies the skin and sets make-up. Contains hyaluronic acid and jojoba; fragrance-free and talc-free.

What is it used for?

The pigments and pearlescent particles give a natural-looking tan.

Rice powder absorbs shine, whilst hyaluronic acid and jojoba oil provide comfort.

It helps to even out, sculpt and highlight the face.

Benefits and features

  • 10 g compact.
  • 98% naturally derived ingredients.
  • Vegan, fragrance-free and talc-free.
  • Universal shade.

Composition

Hyaluronic acid; jojoba oil; rice powder; pigments and pearlescent particles.

How to use Embryolisse Poudre de Soleil 10 g?

Using a brush, draw a ‘3’ from your forehead to your cheekbone and down to your chin. For a more tanned effect, also blend onto your nose, décolletage and shoulders. Use a small amount; repeat as required to achieve the desired intensity.

Tips for incorporating it into your routine

Apply in gradual layers to adjust the intensity without creating colour breaks.

Who is it suitable for?

A universal-tone bronzing powder that adds warmth, mattifies and sets make-up. Contains hyaluronic acid and jojoba; fragrance-free and talc-free.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse Poudre de Soleil 10 g?

Check the price of Embryolisse Poudre de Soleil 10 g at Farmaciasdirect and look out for current offers before completing your purchase.

Buy Embryolisse Poudre de Soleil 10 g at Farmaciasdirect.

Ingredients

Hyaluronic acid; jojoba oil; rice powder; pigments and pearlescent particles.

Directions for use

Using a brush, draw a ‘3’ from your forehead to your cheekbone and down to your chin. For a more tanned effect, blend it onto your nose, décolletage and shoulders as well.
Use a small amount; repeat as required to achieve the desired intensity.

Ingredients

DOLOMITE. MICA. ORYZA SATIVA (RICE) STARCH. OCTYLDODECYL STEAROYL STEARATE. HYDROGENATED ETHYLHEXYL OLIVATE. LAUROYL LYSINE. COCO-CAPRYLATE/CAPRATE. GLYCERYL CAPRYLATE. SIMMONDSIA CHINENSIS (JOJOBA) SEED OIL. p-ANISIC ACID. HYDROGENATED OLIVE OIL UNSAPONIFIABLES. HYDROGENATED CASTOR OIL ISOSTEARATE. TOCOPHERYL ACETATE. SODIUM HYALURONATE. TOCOPHEROL. +/- (MAY CONTAIN): CI 77491 (IRON OXIDES). CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE). CI 77492 (IRON OXIDES). CI 77499 (IRON OXIDES).

Pharmacist’s advice

Apply in gradual layers to adjust the intensity without creating colour breaks.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me