• Embryolisse Soin Blush De Peau , 50 ml
  • Embryolisse Soin Blush De Peau , 50 ml
  • Embryolisse Soin Blush De Peau , 50 ml
-27%

Embryolisse Soin Blush De Peau , 50 ml

SKUEM3350900002510

Embryolisse Soin Blush de Peau Rose 50 ml is a universal pink-tinted moisturiser that gives you an instant healthy glow.

Regular price €24,70 49,4 € / 100ml
Sale price €24,70 Regular price €33,90
You are saving: -€9,20
49,4 € / 100ml
Embryolisse Soin Blush De Peau , 50 ml
Embryolisse Soin Blush De Peau , 50 ml
Regular price €24,70 49,4 € / 100ml
Sale price €24,70 Regular price €33,90
You are saving: -€9,20
49,4 € / 100ml

 

 

What is Embryolisse Soin Blush de Peau Rose 50 ml?

Embryolisse Soin Blush de Peau Rose 50 ml is a universal pink-tinted moisturiser that gives you an instant healthy glow. It visually plumps the skin and minimises the appearance of dark circles, puffiness and signs of tiredness.

What is it used for?

Silk tree extract and hyaluronic acid nourish the skin and the eye area.

The pink pigments and pearlescent particles blend with the skin tone, leaving a fresh and luminous complexion.

Benefits and features

  • Packaging: 50 ml jar.
  • 96% natural origin.
  • Suitable for sensitive skin.
  • Dermatologically tested for tolerance.
  • Universal pink shade.

Ingredients

Silk tree bark extract; hyaluronic acid; pigments and pearlescent particles.

How to use Embryolisse Soin Blush de Peau Rose 50 ml?

Apply to the face and allow to absorb. The brand also recommends using it around the eyes. Follow with make-up if desired. Exact amount and frequency not specified.

Tips for incorporating it into your routine

It can be used as a moisturiser and make-up base, including on the eye area, according to the brand.

Who is it suitable for?

A universal pink-tinted moisturiser that gives an instant healthy glow. It visually plumps the skin and minimises the appearance of dark circles, puffiness and tiredness.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse Soin Blush de Peau Rose 50 ml?

Check the price of Embryolisse Soin Blush de Peau Rose 50 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Buy Embryolisse Soin Blush de Peau Rose 50 ml at Farmaciasdirect.

Ingredients

Silk tree bark extract; hyaluronic acid; pigments and pearlescent agents.

Directions for use

Apply to the face and allow to absorb. The brand also recommends using it around the eyes. Follow with make-up if desired.
Exact amount and frequency not specified.

Ingredients

AQUA (WATER). CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. CETEARYL ALCOHOL. GLYCERIN. BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER. DISTARCH PHOSPHATE. CERA ALBA (BEESWAX). ALBIZIA JULIBRISSIN BARK EXTRACT. ETHYLHEXYLGLYCERIN. STEARETH-21. CARBOMER. CETEARYL GLUCOSIDE. LEVULINIC ACID. STEARETH-2. MICA. SODIUM HYDROXIDE. CI 77491 (IRON OXIDES). PARFUM (FRAGRANCE). SODIUM LEVULINATE. P-ANISIC ACID. CAPRYLYL GLYCOL. CI 77163 (BISMUTH OXYCHLORIDE). MALTODEXTRIN. HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL. SODIUM HYALURONATE. TOCOPHEROL. BIOSACCHARIDE GUM-1. CI 77492 (IRON OXIDES). CI 77499 (IRON OXIDES). SODIUM BENZOATE. LIMONENE.

Pharmacist’s advice

It can be used as a moisturiser and make-up base, including around the eyes, according to the brand.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratoires Embryolisse Supplier's address: 14 Rue Ambroise Paré, 75010 ParisMobile phone: +33 1 42 00 42 30