• Embryolisse Soin Soin Blush De Peau Apricot Glow, 30 ml
  • Embryolisse Soin Soin Blush De Peau Apricot Glow, 30 ml
  • Embryolisse Soin Soin Blush De Peau Apricot Glow, 30 ml
-27%

Embryolisse Soin Soin Blush De Peau Apricot Glow, 30 ml

SKUEM3350900002794

Embryolisse Soin Blush de Peau Abricot 30 ml is an apricot-tinted moisturising gel-cream that instantly gives you a healthy, golden glow.

Regular price €17,90 59,67 € / 100ml
Sale price €17,90 Regular price €24,50
You are saving: -€6,60
59,67 € / 100ml
Embryolisse Soin Soin Blush De Peau Apricot Glow, 30 ml
Embryolisse Soin Soin Blush De Peau Apricot Glow, 30 ml
Regular price €17,90 59,67 € / 100ml
Sale price €17,90 Regular price €24,50
You are saving: -€6,60
59,67 € / 100ml

 

 

What is Embryolisse Soin Blush de Peau Abricot 30 ml?

Embryolisse Soin Blush de Peau Abricot 30 ml is an apricot-tinted moisturising gel-cream that instantly gives you a healthy, golden glow. It revitalises dull skin and also cares for the eye area.

What is it used for?

It combines nasturtium flower and hyaluronic acid with golden pigments and pearlescent particles.

It moisturises, smooths the skin’s texture and reduces the appearance of dark circles and puffiness.

It blends seamlessly into the skin and provides radiance with a natural finish.

Benefits and features

  • Packaging: 30 ml tube.
  • 97% naturally derived, according to the active ingredients section of the product information sheet.
  • Gel-cream texture.
  • For sensitive skin.
  • Made in France.

Ingredients

Nasturtium flower; hyaluronic acid; orange and gold pigments and pearlescent particles.

How to use Embryolisse Soin Blush de Peau Abricot 30 ml?

Apply to the face and eye area. Allow it to blend into the skin; follow with make-up if desired. Exact amount and frequency not specified.

Tips for incorporating it into your routine

It can be used as a make-up base when aiming for a natural, healthy glow.

Who is it suitable for?

An apricot-tinted moisturising gel-cream that instantly gives a healthy, golden glow. It revitalises dull skin and also cares for the eye area.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse Soin Blush de Peau Abricot 30 ml?

Check the price of Embryolisse Soin Blush de Peau Abricot 30 ml on Farmaciasdirect and check for any current offers before completing your purchase.

Buy Embryolisse Soin Blush de Peau Abricot 30 ml at Farmaciasdirect.

Ingredients

Nasturtium flower; hyaluronic acid; orange and gold pigments and pearlescent particles.

Directions for use

Apply to the face and eye area. Allow it to blend into the skin; follow with make-up if desired.
Exact quantity and frequency not specified.

Ingredients

AQUA (WATER). CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. GLYCERIN. POLYGLYCERYL-6 STEARATE. BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER. PENTYLENE GLYCOL. CARBOMER. PARFUM (FRAGRANCE). GLYCERYL CAPRYLATE. SODIUM BENZOATE. POLYGLYCERYL-6 BEHENATE. MICA. SODIUM HYDROXIDE. CI 77491 (IRON OXIDES). TROPAEOLUM MAJUS FLOWER/LEAF/STEM EXTRACT. HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL. SODIUM HYALURONATE. TOCOPHEROL. CI 77163 (BISMUTH OXYCHLORIDE). ASTAXANTHIN. RIBOFLAVIN. 1,2-HEXANEDIOL. CAPRYLYL GLYCOL. LIMONENE. HYDROXYCITRONELLAL.

Pharmacist’s advice

It can be used as a make-up base when aiming for a natural, healthy glow.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me
Supplier: Laboratoires Embryolisse Supplier's address: 14 Rue Ambroise Paré, 75010 ParisMobile phone: +33 1 42 00 42 30