• Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Chocolate, 30 ml
  • Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Chocolate, 30 ml
  • Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Chocolate, 30 ml
-23% Promo FD

Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Chocolate, 30 ml

SKUEM3350900002978

Embryolisse CC Cream+ Chocolat SPF20 30 ml is a CC Cream+ offering buildable coverage, hydration and SPF20 PA+++.

Regular price €21,50 71,67 € / 100ml
Sale price €21,50 Regular price €28,00
You are saving: -€6,50
71,67 € / 100ml
Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Chocolate, 30 ml
Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Chocolate, 30 ml
Regular price €21,50 71,67 € / 100ml
Sale price €21,50 Regular price €28,00
You are saving: -€6,50
71,67 € / 100ml

 

 

What is Embryolisse CC Cream+ Chocolat SPF20 30 ml?

Embryolisse CC Cream+ Chocolat SPF20 30 ml is a CC Cream+ offering buildable coverage, hydration and SPF20 PA+++. The Chocolat shade is for medium to dark skin tones, with a natural finish and a silicone-free formula.

What is it for?

A 7-in-1 skincare and make-up product with hyaluronic acid and mandarin.

It moisturises, smooths, improves skin texture, balances, evens out the complexion, brightens and protects.

The lecithin-coated pigments blend into the skin for a light, velvety finish.

Benefits and features

  • Size: 30 ml.
  • SPF20; PA+++.
  • Vegan.
  • Silicone-free.
  • Non-comedogenic.

Ingredients

Hyaluronic acid; mandarin extract; organic UVA/UVB filters; pigments.

How to use Embryolisse CC Cream+ Chocolat SPF20 30 ml?

Apply to the face and eye area, building up the coverage until the desired finish is achieved. Buildable coverage; exact amount not specified.

Tips for incorporating it into your routine

Chocolat shade: deep brown for medium to dark skin tones. Adjust the coverage by applying the product in layers.

Who is it suitable for?

CC Cream+ with buildable coverage, hydration and SPF20 PA+++. Chocolat shade for medium to dark skin tones, with a natural finish and a silicone-free formula.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse CC Cream+ Chocolat SPF20 30 ml?

Check the price of Embryolisse CC Cream+ Chocolat SPF20 30 ml at Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Buy Embryolisse CC Cream+ Chocolat SPF20 30 ml at Farmaciasdirect.

Ingredients

Hyaluronic acid; mandarin extract; organic UVA/UVB filters; pigments.

Directions for use

Apply to the face and eye area, adjusting the coverage until the desired finish is achieved.
Buildable coverage; exact quantity not specified.

Ingredients

AQUA (WATER). DICAPRYLYL ETHER. PENTAERYTHRITYL TETRABEHENATE. HEPTYL UNDECYLENATE. DIISOPROPYL SEBACATE. SILICA. GLYCERIN. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE. POLYGLYCERYL-6 POLYHYDROXYSTEARATE. POLYGLYCERYL-6 POLYRICINOLEATE. BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE. PHENYLBENZIMIDAZOLE SULPHONIC ACID. ETHYLHEXYL TRIAZONE. JOJOBA ESTERS. CETYL ALCOHOL. TOCOPHERYL ACETATE. 2,3-BUTANEDIOL. ARGANIA SPINOSA KERNEL OIL. MAGNESIUM POTASSIUM FLUOROSILICATE. MAGNESIUM SULPHATE. STEARALKONIUM HECTORITE. PARFUM (FRAGRANCE). POLYGLYCERIN-6. CAPRYLYL GLYCOL. SODIUM HYDROXIDE. PROPYLENE CARBONATE. CITRUS RETICULATA (TANGERINE) EXTRACT. BISABOLOL. HYDROGENATED LECITHIN. O-CYMEN-5-OL. PENTYLENE GLYCOL. SODIUM HYALURONATE. FARNESOL. TOCOPHEROL. ASCORBYL PALMITATE. +/- (MAY CONTAIN): CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE). CI 77492 (IRON OXIDES). CI 77491 (IRON OXIDES). CI 77499 (IRON OXIDES).

Pharmacist’s advice

Chocolat shade: deep brown for medium to dark skin tones. Adjust the coverage by applying the product in layers.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me