• Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Gold, 30 ml
  • Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Gold, 30 ml
  • Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Gold, 30 ml
-23% Promo FD

Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Gold, 30 ml

SKUEM3350900002992

Embryolisse CC Cream+ Doré SPF20 30 ml is a CC Cream+ offering buildable coverage, hydration and SPF20 PA+++.

Regular price €21,50 71,67 € / 100ml
Sale price €21,50 Regular price €28,00
You are saving: -€6,50
71,67 € / 100ml
Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Gold, 30 ml
Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Gold, 30 ml
Regular price €21,50 71,67 € / 100ml
Sale price €21,50 Regular price €28,00
You are saving: -€6,50
71,67 € / 100ml

 

 

What is Embryolisse CC Cream+ Doré SPF20 30 ml?

Embryolisse CC Cream+ Doré SPF20 30 ml is a CC Cream+ offering buildable coverage, hydration and SPF20 PA+++. The Doré shade is suitable for medium to dark skin tones with warm undertones; it is silicone-free and non-comedogenic.

What is it for?

A 7-in-1 skincare and make-up product with hyaluronic acid and mandarin.

It moisturises, smooths, improves skin texture, balances, evens out the complexion, brightens and protects.

The lecithin-coated pigments blend seamlessly with the skin for a light, velvety finish.

Benefits and features

  • Size: 30 ml.
  • SPF20; PA+++.
  • Vegan.
  • Silicone-free.
  • Non-comedogenic.

Ingredients

Hyaluronic acid; mandarin extract; organic UVA/UVB filters; pigments.

How to use Embryolisse CC Cream+ Doré SPF20 30 ml?

Apply to the face and eye area, building up the coverage until the desired finish is achieved. Buildable coverage; exact amount not stated.

Tips for incorporating it into your routine

Doré: caramel beige for medium to dark skin tones with warm golden or olive undertones.

Who is it suitable for?

CC Cream+ with buildable coverage, moisturising properties and SPF20 PA+++. Doré shade for medium to dark skin with warm undertones; silicone-free and non-comedogenic.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse CC Cream+ Doré SPF20 30 ml?

Check the price of Embryolisse CC Cream+ Doré SPF20 30 ml on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Buy Embryolisse CC Cream+ Doré SPF20 30 ml at Farmaciasdirect.

Ingredients

Hyaluronic acid; mandarin extract; organic UVA/UVB filters; pigments.

Directions for use

Apply to the face and eye area, adjusting the coverage until the desired finish is achieved.
Buildable coverage; exact amount not specified.

Ingredients

AQUA (WATER). DICAPRYLYL ETHER. PENTAERYTHRITYL TETRABEHENATE. HEPTYL UNDECYLENATE. DIISOPROPYL SEBACATE. SILICA. GLYCERIN. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE. POLYGLYCERYL-6 POLYHYDROXYSTEARATE. POLYGLYCERYL-6 POLYRICINOLEATE. BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE. PHENYLBENZIMIDAZOLE SULPHONIC ACID. ETHYLHEXYL TRIAZONE. JOJOBA ESTERS. CETYL ALCOHOL. TOCOPHERYL ACETATE. 2,3-BUTANEDIOL. ARGANIA SPINOSA KERNEL OIL. MAGNESIUM POTASSIUM FLUOROSILICATE. MAGNESIUM SULPHATE. STEARALKONIUM HECTORITE. PARFUM (FRAGRANCE). POLYGLYCERIN-6. CAPRYLYL GLYCOL. SODIUM HYDROXIDE. PROPYLENE CARBONATE. CITRUS RETICULATA (TANGERINE) EXTRACT. BISABOLOL. HYDROGENATED LECITHIN. O-CYMEN-5-OL. PENTYLENE GLYCOL. SODIUM HYALURONATE. FARNESOL. TOCOPHEROL. ASCORBYL PALMITATE. +/- (MAY CONTAIN): CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE). CI 77492 (IRON OXIDES). CI 77491 (IRON OXIDES). CI 77499 (IRON OXIDES).

Pharmacist’s advice

Doré: caramel beige for medium to dark skin tones with warm golden or olive undertones.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me