• Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Nude, 30 ml
  • Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Nude, 30 ml
  • Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Nude, 30 ml
-25%

Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Nude, 30 ml

SKUEM3350900003005

Embryolisse CC Cream+ Nude SPF20 30 ml is a CC Cream+ with buildable coverage that moisturises, smooths and evens out the complexion.

Regular price €21,00 70,0 € / 100ml
Sale price €21,00 Regular price €28,00
You are saving: -€7,00
70,0 € / 100ml
Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Nude, 30 ml
Embryolisse Soin Perfecteur De Tent-Cc Cream+ Nude, 30 ml
Regular price €21,00 70,0 € / 100ml
Sale price €21,00 Regular price €28,00
You are saving: -€7,00
70,0 € / 100ml

 

 

What is Embryolisse CC Cream+ Nude SPF20 30 ml?

Embryolisse CC Cream+ Nude SPF20 30 ml is a CC Cream+ with buildable coverage that moisturises, smooths and evens out the complexion. Nude shade for fair to medium skin tones, with SPF20 and PA+++, silicone-free and non-comedogenic.

What is it for?

A 7-in-1 skincare and make-up product with hyaluronic acid and mandarin.

It moisturises, smooths, improves skin texture, balances, evens out the complexion, brightens and protects.

The lecithin-coated pigments blend into the skin for a light, velvety finish.

Benefits and features

  • Size: 30 ml.
  • SPF20; PA+++.
  • Vegan.
  • Silicone-free.
  • Non-comedogenic.

Ingredients

Hyaluronic acid; mandarin extract; organic UVA/UVB filters; pigments.

How to use Embryolisse CC Cream+ Nude SPF20 30 ml?

Apply to the face and eye area, building up the coverage until the desired finish is achieved. Buildable coverage; exact amount not stated.

Tips for incorporating it into your routine

Nude: a natural beige shade for fair to medium skin tones with a neutral undertone.

Who is it suitable for?

CC Cream+ with buildable coverage that moisturises, smooths and evens out the complexion. Nude shade for fair to medium skin tones, with SPF20 and PA+++, silicone-free and non-comedogenic.

Precautions for use

Check the list of ingredients on the packaging before first use. Follow the application instructions and avoid using the product if any of its ingredients are unsuitable for you.

What is the price of Embryolisse CC Cream+ Nude SPF20 30 ml?

Check the price of Embryolisse CC Cream+ Nude SPF20 30 ml on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Buy Embryolisse CC Cream+ Nude SPF20 30 ml at Farmaciasdirect.

Ingredients

Hyaluronic acid; mandarin extract; organic UVA/UVB filters; pigments.

Directions for use

Apply to the face and eye area, building up coverage until the desired finish is achieved.
Buildable coverage; exact amount not specified.

Ingredients

AQUA (WATER). DICAPRYLYL ETHER. PENTAERYTHRITYL TETRABEHENATE. HEPTYL UNDECYLENATE. DIISOPROPYL SEBACATE. SILICA. GLYCERIN. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE. POLYGLYCERYL-6 POLYHYDROXYSTEARATE. POLYGLYCERYL-6 POLYRICINOLEATE. BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE. PHENYLBENZIMIDAZOLE SULPHONIC ACID. ETHYLHEXYL TRIAZONE. JOJOBA ESTERS. CETYL ALCOHOL. TOCOPHERYL ACETATE. 2,3-BUTANEDIOL. ARGANIA SPINOSA KERNEL OIL. MAGNESIUM POTASSIUM FLUOROSILICATE. MAGNESIUM SULPHATE. STEARALKONIUM HECTORITE. PARFUM (FRAGRANCE). POLYGLYCERIN-6. CAPRYLYL GLYCOL. SODIUM HYDROXIDE. PROPYLENE CARBONATE. CITRUS RETICULATA (TANGERINE) EXTRACT. BISABOLOL. HYDROGENATED LECITHIN. O-CYMEN-5-OL. PENTYLENE GLYCOL. SODIUM HYALURONATE. FARNESOL. TOCOPHEROL. ASCORBYL PALMITATE. +/- (MAY CONTAIN): CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE). CI 77492 (IRON OXIDES). CI 77491 (IRON OXIDES). CI 77499 (IRON OXIDES).

Pharmacist’s advice

Nude: a natural beige for fair to medium skin tones with a neutral undertone.
Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me