• Eno Active Lemon Flavour, Pack of 2 x 200 g
-9%

Eno Active Lemon Flavour, Pack of 2 x 200 g

SKUEN3202617281361

A solid product for making a refreshing drink with sweeteners.

Regular price €19,10 4,78 € / 100gr
Sale price €19,10 Regular price €21,00
You are saving: -€1,90
4,78 € / 100gr
Eno Active Lemon Flavour, Pack of 2 x 200 g
Eno Active Lemon Flavour, Pack of 2 x 200 g
Regular price €19,10 4,78 € / 100gr
Sale price €19,10 Regular price €21,00
You are saving: -€1,90
4,78 € / 100gr

 

 

A powdered mix for making a refreshing drink with sweeteners. Lemon flavour, refreshing, low in calories and 0% added sugar. It’s easy to drink and the best way to round off your meals.

Ingredients

Salts: sodium bicarbonate, sodium carbonate. Acidifier: citric acid. Lemon and lime flavourings. Sweetener: sodium saccharin. Colouring: E-104, E-132. Energy value: 108 kcal / 452 kJ per 100 g; fat/saturated fat/carbohydrates/sugars/protein: 0 g per 100 g. Salt: 56.4 g per 100 g.

Directions for use

Preparation: Dissolve one coffee spoonful (5 g) of the product in 250 ml of water (one glass). Do not consume more than half a litre (2 glasses) of the drink prepared in this way per day. The second glass may be taken 2 hours after the first (not before).

Ingredients

Salts: sodium bicarbonate, sodium carbonate. Acidifier: citric acid. Lemon and lime flavourings. Sweetener: sodium saccharin. Colouring: E-104, E-132. Energy value: 108 kcal / 452 kJ per 100 g; fat/saturated fat/carbohydrates/sugars/protein: 0 g per 100 g. Salt: 56.4 g per 100 g.

Pharmacist’s advice

Do not consume this product if you have kidney, liver and/or heart problems, high blood pressure, an allergy to any of the product’s ingredients, or are on a low-sodium diet, or if you are pregnant or breastfeeding. This product may cause mild stomach or intestinal irritation, including flatulence and bloating. Do not take for more than 14 consecutive days. If you are taking medication, it is advisable to take it at a different time of day, as ENO ACTIVE may affect the absorption of medication in the stomach. Keep out of reach of children. This product is not a substitute for a balanced and varied diet. It contains quinoline yellow, which may have adverse effects on children’s activity and attention.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me