-16%

    Eucerin Solar Sensitive Protect Sun Spray SPF50, 2x200 ml

    SKUEU35202504144017

    Sun protection 50+ body spray for the most sensitive skin that deeply nourishes and soothes.

    Contains 2 x 200 ml.

    Regular price €40,40 10,1 € / 100ml
    Sale price €40,40 Regular price €48,10
    You are saving: -€7,70
    10,1 € / 100ml
    Eucerin Solar Sensitive Protect Sun Spray SPF50, 2x200 ml
    Regular price €40,40 10,1 € / 100ml
    Sale price €40,40 Regular price €48,10
    You are saving: -€7,70
    10,1 € / 100ml

     

     

    The skin is the largest organ of the body, acting as a protective barrier against harmful agents. That's why it's so important to care for it and keep it in optimal condition. Eucerin helps to make this protection as comfortable and easy as possible. This cream for sensitive skin soothes and protects with SPF50+. The spray format makes it easy and convenient to apply the cream. Its texture is soft and light and does not leave a sticky sensation.

    It is a product made with Advanced Spectral Technology that combines photostable filters and broad spectrum filters against UVA and UVB rays to provide high protection and prevent damage caused by solar radiation and high-energy visible light. This product has ingredients that work by regenerating DNA and protecting the skin from the action of free radicals.

    Who it is suitable for

    Suitable for sensitive and atopic skin.

    Advantages

    - Convenient spray format.

    - SPF50+.

    - Highly water resistant.

    - Perfume free.

    - For sensitive skin.

    How to use

    Apply a generous amount before going in the sun and reapply at regular intervals, especially after swimming, sweating or towelling, to maintain the original protection.

    Pharmaceutical advice

    Avoid contact with eyes. If any symptoms occur discontinue use. If you have any questions about Spray SPF50 200 ml consult your pharmacist advisor at Farmaciasdirect.

    Composition

    Aqua, Homosalate, Glycerin, Alcohol Denat, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Ethylhexyl Triazone, Dibutyl Adipate, Copernicia Cerifera Cera, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, VP-Hexadecene Copolymer, Glycyrrhiza Inflata Root Extract, Glycyrrhetinic Acid, Sodium Stearoyl Glutamate, Hydrogenated Polyisobutene, Sucrose Polystearate, Microcrystalline Cellulose, Acrylates-C10-30-Alkyl-Acrylate-Crosspolymer, Xanthan Gum, Cellulose Gum, Tetrasodium Iminodisuccinate, Sodium Hydroxide, Sodium Chloride, Trisodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol.

    Pharmaceutical
    advice
    Consult our pharmacist
    Silvia Del Río
    A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
    Ask me