• Forza Vita Melissa Quintessence, 10 Ml
-17% Promo FD

Forza Vita Melissa Quintessence, 10 Ml

SKUFO8023966600277

Forza Vita Quintaesencia Melissa, 10 ml, is a dietary supplement in drop form containing 5 per cent Melissa officinalis essential oil in an alcohol-based solution. It is taken sublingually.

Regular price €28,60 286,0 € / 100ml
Sale price €28,60 Regular price €34,42
You are saving: -€5,82
286,0 € / 100ml
Forza Vita Melissa Quintessence, 10 Ml
Forza Vita Melissa Quintessence, 10 Ml
Regular price €28,60 286,0 € / 100ml
Sale price €28,60 Regular price €34,42
You are saving: -€5,82
286,0 € / 100ml

 

 

What is Forza Vita Melissa Quintessence, 10 ml?

Forza Vita Melissa Quintessence, 10 ml is a lemon balm quintessence from Forza Vitale in a 10 ml dropper bottle.

Forza Vitale

  • 5 per cent Melissa officinalis essential oil.
  • Alcohol-based.
  • Concentrated formulation for drop-by-drop dosing.

How to use?

Take three drops sublingually, three times a day, without exceeding the recommended dose.

Who is it suitable for?

Adults who wish to use a concentrated lemon balm supplement.

Precautions

Contains alcohol. Not recommended for children under 12 years of age. Seek advice if you are pregnant, breastfeeding or taking sedatives or other medicines.

What is the price of Forza Vita Quintaesencia Melissa, 10 ml?

Check the price of Forza Vita Quintaesencia Melissa, 10 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me