• Garnier Fructis Style Gel Wet Shine Wet Effect, Pack 2 x 250 Ml
  • Garnier Fructis Style Gel Wet Shine Wet Effect, Pack 2 x 250 Ml
-10%

Garnier Fructis Style Gel Wet Shine Wet Effect, Pack 2 x 250 Ml

SKUGA620230915221

Garnier Fructis Style Wet Shine Gel, 2 x 250 ml pack is a double pack of Garnier Fructis styling gel. It is applied to damp hair to provide strong hold, long-lasting shine and a wet-look finish.

Regular price €6,70 1,34 € / 100ml
Sale price €6,70 Regular price €7,46
You are saving: -€0,76
1,34 € / 100ml
Garnier Fructis Style Gel Wet Shine Wet Effect, Pack 2 x 250 Ml
Garnier Fructis Style Gel Wet Shine Wet Effect, Pack 2 x 250 Ml
Regular price €6,70 1,34 € / 100ml
Sale price €6,70 Regular price €7,46
You are saving: -€0,76
1,34 € / 100ml

 

 

What is Garnier Fructis Style Wet Shine Gel, Wet Look, Pack of 2 x 250 ml?

It is a pack containing two 250 ml tubes of styling gel. The total of 500 ml makes it easy to restock for those who use styling products frequently.

Finish of the Garnier Fructis styling gel

The styling gel provides shine and strong hold. Its anti-evaporation technology is designed to maintain a long-lasting wet look.

Ingredients

Contains water, glycerine, propylene glycol, PVP, PEG-40 hydrogenated castor oil, denatured alcohol, bamboo sap extract, fragrance and other cosmetic additives. Always check the list on the packaging, as the brand may update it.

How to achieve the wet look?

Rub a small amount between your hands. Apply to damp or wet hair and sculpt with your fingers or a comb. For greater control, finish by pressing down on your style with the palm of your hand.

Precautions

Avoid contact with the eyes. If contact occurs, rinse immediately with plenty of water. Do not apply to an irritated scalp and keep the product out of the reach of children.

What is the price of Garnier Fructis Style Wet Shine Gel, Wet Look, Pack of 2 x 250 ml?

Check the price of Garnier Fructis Style Wet Shine Gel, Wet Look, 2 x 250 ml pack at Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me