• Genové Detox Micellar Detox Water , 300 ml
-28% Promo FD

Genové Detox Micellar Detox Water , 300 ml

SKUGE8423372800399

Genové Detox Micellar Water, 300 ml, is a micellar water for cleansing the face, neck and décolletage. The 300 ml bottle removes dirt and make-up residue without the need for rinsing. It is suitable for all skin types, including sensitive skin. Within its category, it is classified as micellar water, specifically micellar water for sensitive skin.

Regular price €9,10 3,03 € / 100ml
Sale price €9,10 Regular price €12,60
You are saving: -€3,50
3,03 € / 100ml
Genové Detox Micellar Detox Water , 300 ml
Genové Detox Micellar Detox Water , 300 ml
Regular price €9,10 3,03 € / 100ml
Sale price €9,10 Regular price €12,60
You are saving: -€3,50
3,03 € / 100ml

 

 

Micellar water: what is Genové Detox Micellar Water, 300 ml?

Genové Detox Micellar Water, 300 ml is a micellar water for cleansing the face, neck and décolleté. The 300 ml bottle removes dirt and make-up residue without the need for rinsing. It is suitable for all skin types, including sensitive skin. Within its category, it is also classified as micellar water for sensitive skin.

What is it used for?

Its main use is as a micellar water for cleansing the face, neck and décolletage.

Composition and characteristics

Aqua, PEG-6 caprylic/capric glycerides, glycerin, tocopheryl acetate, glycereth-26, biosaccharide gum-4 and extracts of lime, green tea, Phragmites kharka and Poria cocos, amongst other INCI ingredients.

How to use Genové Detox Micellar Water, 300 ml?

Apply with a cotton pad to the face, neck and décolletage. No need to rinse.

Precautions and storage

Avoid direct contact with the eyes and discontinue use if irritation occurs.

What is the price of Genové Detox Micellar Water, 300 ml?

Check the price of Genové Detox Micellar Water, 300 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me