• Genové Genocutan Dermatological Gel 250 Dosing Pump, 250 ml
-24%

Genové Genocutan Dermatological Gel 250 Dosing Pump, 250 ml

SKUGE8423372800276

Genocutan dermatological gel with antiseptic cleansing action for the skin. The 250 ml pump bottle makes it easy to use as an antiseptic body wash.

Regular price €3,90 1,56 € / 100ml
Sale price €3,90 Regular price €5,10
You are saving: -€1,20
1,56 € / 100ml
Genové Genocutan Dermatological Gel 250 Dosing Pump, 250 ml
Genové Genocutan Dermatological Gel 250 Dosing Pump, 250 ml
Regular price €3,90 1,56 € / 100ml
Sale price €3,90 Regular price €5,10
You are saving: -€1,20
1,56 € / 100ml

 

 

What is Genové Genocutan Dermatological Gel 250 ml with Dispenser Pump?

Genocutandermatological gel with antiseptic cleansing action for the skin. The 250 ml pump bottle makes it easy to use as an antiseptic body wash.

What is it used for?

It cleanses the skin and helps to reduce unpleasant odours associated with microbial growth.

Features and benefits

  • 250 ml bottle with a pump dispenser.
  • Cleansing base containing glycerine and triclosan.
  • Suitable for use as a body wash that requires rinsing.

Composition

Aqua, TEA-Lauryl Sulphate, Sodium Laureth Sulphate, Cocamide DEA, Cocamidopropyl Betaine, Glycerine, Sodium Chloride, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Citric Acid, Triclosan, Disodium EDTA, Sodium Benzoate, Ethoxydiglycol, Benzyl Alcohol, Chlorphenesin, Sodium Hydroxide, Caramel, Parfum and Linalool.

How to use it?

Apply to damp skin, massage until a lather forms, then rinse thoroughly with plenty of water.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes and mucous membranes. Discontinue use if persistent irritation occurs.

What is the price of Genové Genocutan Dermatological Gel 250 ml with Dispenser Pump?

Check the price of Genové Genocutan Dermatological Gel 250 ml with Dispenser Pump at Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me