• Hausmann B Roundwort, 125 g
-13% Promo FD

Hausmann B Roundwort, 125 g

SKUHA8437013485104

A powdered food supplement containing vitamin C, in a 125 g pack, designed to provide vitamin C with antioxidant properties.

Regular price €24,30 19,44 € / 100gr
Sale price €24,30 Regular price €27,85
You are saving: -€3,55
19,44 € / 100gr
Sold out
Hausmann B Roundwort, 125 g
Hausmann B Roundwort, 125 g
Regular price €24,30 19,44 € / 100gr
Sale price €24,30 Regular price €27,85
You are saving: -€3,55
19,44 € / 100gr

 

 

What is Hausmann B Ascorbas, 125 g?

A powdered food supplement containing vitamin C, in a 125 g pack, designed to provide vitamin C with antioxidant properties.

This is a supplement option focused on antioxidant protection. Before taking it, it is advisable to consider both your nutritional goals and the full composition, particularly if you are already taking other supplements or undergoing medical treatment.

Key features and ingredients

The name and description highlight vitamin C, a component linked to the stated nutritional objective. The packaging clearly indicates the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Key ingredients or components: vitamin C.
  • Pack size: 125 g.

How to take Hausmann B Ascorbas, 125 g

Measure out the recommended amount using the provided measuring spoon and mix it with water, another drink or food as indicated on the packaging. Stir until a homogeneous mixture is obtained.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily intake and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant or breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me