• Hcf Artifer Silicon Complex, 1 Litre
-23%
Hcf

Hcf Artifer Silicon Complex, 1 Litre

SKUHC8436037961328

A liquid supplement containing silicon to strengthen joints and bones.

Regular price €30,60 3,06 € / 100ml
Sale price €30,60 Regular price €39,97
You are saving: -€9,37
3,06 € / 100ml
Sold out
Hcf Artifer Silicon Complex, 1 Litre
Hcf Artifer Silicon Complex, 1 Litre
Regular price €30,60 3,06 € / 100ml
Sale price €30,60 Regular price €39,97
You are saving: -€9,37
3,06 € / 100ml

 

 

What is Hcf Artifer Silicon Complex, 1 litre?

A liquid supplement containing silicon to strengthen joints and bones.

Composition and characteristics

  • Key active ingredient as stated on the label: silicon.
  • A liquid supplement containing silicon to strengthen joints and bones.
  • Pack size: 1 litre.

Directions for use

Take the daily dose indicated on the packaging, preferably with water and with a meal, as recommended by the manufacturer. Do not exceed the recommended daily dose.

Who is it suitable for?

Adults who wish to supplement their diet with a formula designed for the purpose stated on the product.

Precautions and storage

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Keep out of reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, have a medical condition or are taking medication.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me