• Inmunoferon Flulenza Throat Spray 20 ml
-16%

Inmunoferon Flulenza Throat Spray 20 ml

SKU182100

Spray for the treatment of symptoms related to pharyngitis and/or laryngitis, such as sore throat, hoarseness or cough.

Contains 20 ml.

This brand is owned by Cantabria Labs.

Regular price €9,10 45,5 € / 100ml
Sale price €9,10 Regular price €10,81
You are saving: -€1,71
45,5 € / 100ml
Inmunoferon Flulenza Throat Spray 20 ml
Inmunoferon Flulenza Throat Spray 20 ml
Regular price €9,10 45,5 € / 100ml
Sale price €9,10 Regular price €10,81
You are saving: -€1,71
45,5 € / 100ml

 

 

What is Inmunoferon Flulenza Throat Spray?

Inmunoferon Flulenza Throat Spray 20 ml is a spray-form product designed for throat care and to help relieve symptoms such as a sore throat, hoarseness, coughing and pain or difficulty when swallowing.

Thanks to its spray format, Inmunoferon Throat Spray allows the product to be applied directly to the mouth and throat area in a comfortable and targeted manner.

It comes in a 20 ml bottle, which is handy for incorporating into your daily throat care routine when symptoms arise.

What is Inmunoferon Flulenza Spray used for?

Flulenza Spray is formulated to help relieve discomfort associated with irritation of the throat and the oropharyngeal mucosa.

Using it may help provide relief from symptoms such as:

  • Throat pain and discomfort.
  • Hoarseness.
  • Cough associated with a sore throat.
  • Discomfort or pain when swallowing.
  • Irritation of the lining of the mouth and throat.

Inmunoferon Throat Spray acts locally on the area of application and its format makes it easy to use several times throughout the day as required, whilst always adhering to the maximum recommended dose.

Who is Inmunoferon Throat Spray suitable for?

Inmunoferon Flulenza Throat Spray is indicated for adults and children aged 2 years and over who experience throat discomfort such as pain, hoarseness, a cough or discomfort when swallowing.

It must not be used in children under 2 years of age.

In young children, or when symptoms are severe, persistent or accompanied by a high fever, breathing difficulties or significant problems with swallowing, it is advisable to consult a healthcare professional.

How should Inmunoferon Flulenza Throat Spray be used?

It is recommended to apply 1 or 2 sprays of Inmunoferon Throat Spray into the mouth several times a day, unless a healthcare professional advises otherwise.

Do not exceed 10 applications per day.

For correct use:

  1. Aim the applicator towards the mouth or throat.
  2. Spray 1 or 2 times.
  3. Repeat the application throughout the day as needed, without exceeding the recommended maximum.
  4. Keep the applicator clean after use.

To ensure hygienic use, it is recommended that each container is used by a single person.

Composition of Inmunoferon Flulenza Throat Spray

The listed ingredients of Inmunoferon Flulenza Throat Spray 20 ml include:

  • Sea salt.
  • Phosphate buffer.
  • Xylitol.
  • Water.
  • Sodium cyclamate.
  • Caprylic acid.
  • Peppermint oil.
  • Sage oil.

Contraindications and precautions for Inmunoferon Flulenza

Do not use Inmunoferon Flulenza Throat Spray:

  • In children under 2 years of age.
  • If you are allergic or hypersensitive to any of its ingredients.
  • If an allergic or hypersensitivity reaction occurs after use.

In the event of an adverse reaction, stop using it immediately and consult a healthcare professional if symptoms persist.

Do not use the product for more than 3 months after opening the pack.

Pharmacist’s advice on Flulenza Spray

Inmunoferon Throat Spray allows for localised application when symptoms such as irritation, a sore throat, hoarseness or a cough associated with irritation occur.

To maintain proper hygiene, avoid sharing the container with other people and keep the applicator clean.

If your sore throat persists, worsens or is accompanied by a high fever, difficulty breathing, significant problems swallowing or other worrying symptoms, consult a healthcare professional.

Where can I buy Inmunoferon Flulenza Throat Spray 20 ml?

You can buy Inmunoferon Flulenza Throat Spray 20 ml online at Farmaciasdirect. Check the price of Flulenza Spray, its availability and any current offers before placing your order.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me