• Integralia Constifin Syrup S/A , 250 ml
-20% Promo FD

Integralia Constifin Syrup S/A , 250 ml

SKUIN8436000540161

Integralia's Constifin syrup has been created to alleviate the symptoms of certain respiratory disorders and improve the immune system's defences. It is formulated with medicinal plant extracts. It is suitable for adults and children.

Regular price €11,90 4,76 € / 100ml
Sale price €11,90 Regular price €14,92
You are saving: -€3,02
4,76 € / 100ml
Integralia Constifin Syrup S/A , 250 ml
Integralia Constifin Syrup S/A , 250 ml
Regular price €11,90 4,76 € / 100ml
Sale price €11,90 Regular price €14,92
You are saving: -€3,02
4,76 € / 100ml

 

 

What is Constifin and what is it used for?

Constifin Syrup 250 ml is a food supplement manufactured by Integralia Laboratories. This syrup is made using a combination of plants and natural ingredients such as echinacea, pine, rosehip, eucalyptus, mallow, propolis, thyme, tolu balsam and sundew.

Its formula is specifically designed to support the health and wellbeing of the respiratory tract, combining various plant extracts traditionally used during the colder months of the year.

The combination of eucalyptus and tolu balsam provides ingredients traditionally used for their soothing properties. Pine, meanwhile, is a plant commonly used in preparations designed to support respiratory wellbeing.

Constifin Syrup also contains thyme, a plant traditionally used in supplements designed for throat and respiratory tract care. Its formula is rounded off with mallow, which helps to provide a pleasant, soothing sensation in the throat.

The syrup’s formula also includes sundew, echinacea and rosehip. Echinacea is a plant widely used in supplements designed to support the immune system, whilst rosehip is a plant-based ingredient that complements the formulation.

Together with propolis, these ingredients make Constifin Syrup 250 ml Integralia a supplement designed to support the care of the respiratory tract and throat.

What is Constifin Syrup used for?

It is a food supplement that combines various plants and natural substances traditionally used to support respiratory wellbeing.

Ingredients such as eucalyptus, thyme, mallow, pine, sundew and tolu balsam form part of its formula, alongside echinacea, rosehip and propolis.

Constifin is not a medicine and should not be used as a substitute for the prescribed treatment for a respiratory infection, flu, bronchitis, asthma or other respiratory conditions.

Who is Constifin Syrup 250 ml suitable for?

Integralia Constifin Syrup 250 ml is intended for adults and children aged 4 and over who are looking for a herbal supplement to support the health of their throat and respiratory tract.

It may be particularly useful during periods when common discomforts associated with the colder months arise, provided the recommended doses for the relevant age group are always followed.

Directions for use of Constifin Syrup

The recommended dose of Constifin Syrup depends on age:

  • Adults: take 3 tablespoons a day, equivalent to 3 10 ml measures.
  • Children aged 6 to 12 years: take 3 teaspoons per day, equivalent to 3 measures of 5 ml.
  • Children aged 4 to 6 years: administer 3 half teaspoons a day, corresponding to 3 measures of 2.5 ml.

This syrup can be taken on its own or mixed with water as a drink. It can also be mixed with fruit juice.

Side effects of Constifin and contraindications

Constifin Syrup 250 ml is not suitable for children under 4 years of age. Do not exceed the recommended daily dose.

According to the information provided, no specific adverse effects associated with the use of this product have been reported. However, tolerance may vary from person to person.

If you notice any adverse reactions or symptoms of an allergy to any of its ingredients, you should stop using it and consult a healthcare professional.

Food supplements should not be used as a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle.

Composition of Constifin Syrup 250 ml Integralia

Constifin Syrup 250 ml Integralia contains tolu balsam, pine, thyme, mallow, eucalyptus, sundew, echinacea, rosehip, propolis and fructose.

Reviews of Constifin Syrup

Searches for ‘Constifin Syrup reviews’ are usually related to aspects such as its taste, ease of administration or user experience during the months when respiratory complaints are most common.

Reviews of Constifin may vary between users and are not a substitute for the advice of a doctor or pharmacist.

Pharmacist’s advice

As well as using supplements such as Constifin Syrup when indicated, maintaining adequate hydration can help support the health of your throat and airways.

If your cough persists, worsens or is accompanied by shortness of breath, a high fever or other significant symptoms, consult a healthcare professional.

Where can I buy Constifin Syrup 250 ml?

You can buy Constifin Syrup 250 ml by Integralia online at Farmaciasdirect. Check the price, availability and product details, and place your order conveniently via our online pharmacy.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me