• Isola Bio Organic Spelt Drink , 1 litre
  • Isola Bio Organic Spelt Drink , 1 litre
-5%

Isola Bio Organic Spelt Drink , 1 litre

SKUIS8023678162209

Isola Bio Organic Spelt Drink, 1 litre is an organic spelt drink in a one-litre carton. It contains water, 16% Italian spelt, cold-pressed sunflower oil and sea salt, with no added sugars. Its main characteristics are those of a plant-based drink.

Regular price €18,80 1,88 € / 100ml
Sale price €18,80 Regular price €19,79
You are saving: -€0,99
1,88 € / 100ml
Isola Bio Organic Spelt Drink , 1 litre
Isola Bio Organic Spelt Drink , 1 litre
Regular price €18,80 1,88 € / 100ml
Sale price €18,80 Regular price €19,79
You are saving: -€0,99
1,88 € / 100ml

 

 

Plant-based drink: what is Isola Bio Organic Spelt Drink, 1 litre?

Isola Bio Organic Spelt Drink, 1 litre is an organic spelt drink in a one-litre carton. It contains water, 16% Italian spelt, cold-pressed sunflower oil and sea salt, with no added sugars.

Benefits and uses

It can be enjoyed on its own or used in breakfasts, cereals and cooking.

Composition and characteristics

Water, 16% organic Italian spelt, cold-pressed organic sunflower seed oil and sea salt.

How to use Isola Bio Organic Spelt Drink, 1 litre?

Shake well before serving. Once opened, keep refrigerated and consume within three or four days.

Precautions

Contains gluten due to the spelt. Not suitable for people with coeliac disease.

What is the price of Isola Bio Organic Spelt Drink, 1 litre?

Check the price of Isola Bio Organic Spelt Drink, 1 litre on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me