• iWhite Colour Correcting Serum+ 30 ml
-40%

iWhite Colour Correcting Serum+ 30 ml

SKUIW5425012536364

iWhite Instant-Action Teeth Whitening Serum, designed to give you a whiter, more radiant smile straight away. Its advanced formula not only delivers a visible whitening effect from the very first application, but also guarantees long-lasting results with continued use.

Regular price €15,00 50,0 € / 100ml
Sale price €15,00 Regular price €24,85
You are saving: -€9,85
50,0 € / 100ml
iWhite Colour Correcting Serum+ 30 ml
iWhite Colour Correcting Serum+ 30 ml
Regular price €15,00 50,0 € / 100ml
Sale price €15,00 Regular price €24,85
You are saving: -€9,85
50,0 € / 100ml

 

 

What is iWhite Colour Correcting Serum+ 30 ml?

iWhite instant-action teeth-whitening serum, designed to give you a whiter, more radiant smile straight away. Its advanced formula not only provides a visible whitening effect from the very first application, but also guarantees long-lasting results with continued use.

iWhite Serum: colour corrector for a whiter smile

iWhite Colour Correcting Serum is an advanced solution designed to enhance the whiteness of your teeth, reducing yellowing and visibly improving the appearance of your smile.

Benefits of iWhite Blue

  • Visible whitening: removes surface stains and improves the shade of the enamel.
  • Immediate colour-correcting effect: thanks to its blue pigment, yellowish tones are visually balanced.
  • Daily care: its gentle formula protects the enamel and is suitable for frequent use.
  • Feeling of cleanliness: complements the use of iWhite toothpaste to enhance results.

iWhite Serum: How to use?

Apply a small amount of iWhite serum directly to clean teeth after brushing with your usual toothpaste. Spread it using the applicator or your finger and leave it to work. No rinsing required. It can be used daily to maintain a whiter, more even shade.

For best results, we recommend using this product in conjunction with the iWhite whitening toothpaste.

Composition

  • Exclusive colour-correcting technology for safe and effective whitening.
  • Gentle whitening agents, ideal for daily use, which remove stains without damaging the enamel.

iWhite Serum Reviews

Reviews of iWhite Serum highlight its immediate whitening effect and the refreshing sensation after use. It is suitable for those looking for an iWhite whitening product that is easy to carry and quick to apply, without the need for harsh treatments.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me