• Jellybell Evolution Star Zinc Copper , 30 ml
-7% Promo FD

Jellybell Evolution Star Zinc Copper , 30 ml

SKUJE8437011373816

Liquid zinc and copper food supplement in a 30 ml bottle. The recommended dose of 20 drops provides 1.5 mg of zinc and 0.15 mg of copper.

Regular price €14,80 49,33 € / 100ml
Sale price €14,80 Regular price €15,89
You are saving: -€1,09
49,33 € / 100ml
Jellybell Evolution Star Zinc Copper , 30 ml
Jellybell Evolution Star Zinc Copper , 30 ml
Regular price €14,80 49,33 € / 100ml
Sale price €14,80 Regular price €15,89
You are saving: -€1,09
49,33 € / 100ml

 

 

What is Jellybell Evolution Star Zinc Copper, 30 ml?

A liquid zinc and copperfood supplement in a 30 ml bottle. The recommended dose of 20 drops provides 1.5 mg of zinc and 0.15 mg of copper.

It is a liquid supplement from Jellybell containing zinc and copper gluconates. The dropper allows you to measure the dose.

Benefits and features

  • Zinc contributes to the normal functioning of the immune system.
  • Copper helps protect cells against oxidative damage.
  • Liquid formulation with a lemon flavour.

Composition

Water, glycerine, lemon flavouring, zinc gluconate, potassium sorbate, copper gluconate and citric acid. Twenty drops provide 1.5 mg of zinc and 0.15 mg of copper.

How to use

Take 10 drops twice a day, as advised.

Who is it suitable for?

Adults who prefer a liquid form of zinc and copper.

Precautions

Do not exceed the recommended dose. Keep separate from certain antibiotics and seek advice if you are taking any medication or have any disorders affecting copper metabolism.

What is the price of Jellybell Evolution Star Zinc Copper, 30 ml?

Check the price of Jellybell Evolution Star Zinc Copper, 30 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me