-15%

    Freshly Juicy Mango Shower Gel 400ml

    SKUFR8437015930626

    Atopic skin bath gel for babies and children

    Regular price €15,30 3,83 € / 100ml
    Sale price €15,30 Regular price €17,95
    You are saving: -€2,65
    3,83 € / 100ml
    Freshly Juicy Mango Shower Gel 400ml
    Regular price €15,30 3,83 € / 100ml
    Sale price €15,30 Regular price €17,95
    You are saving: -€2,65
    3,83 € / 100ml

     

     

    "Does bath time calm or activate your child? Do you end up laughing and cuddling, or soaking wet and crying? Either way, your little one's skin needs gentle ingredients that cleanse, moisturise and protect its pH while respecting the skin barrier, preventing dryness, reactions and irritation. This gel for babies and children is formulated with aloe vera, oatmeal and cotton oil, it is ideal for all skin types, even the most sensitive and atopic. We bet for a calm bath and you?
    CHARACTERISTICS:
    100% natural formula, 30% organic ingredients
    Has a pH of 5.5
    Suitable for sensitive and atopic-prone skins
    Dermatologically tested and clinically proven
    Does not sting or irritate the eyes
    It is a baby shower gel free of silicones, parabens, alcohol, colourants, talc and phthalates.
    Suitable for daily use and from your baby's first day.
    Sustainable PET plastic packaging - 100% recyclable
    200 ml - 400 ml Natural fragrance. You will love the gentle combination of this perfume with fruity and floral notes of green apple, rose and pear.

    "

    Ingredients

    "Ingredients from controlled organic cultivation.

    **Derived from natural essential oils

    Aqua , Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder* , Cocamidopropyl Betaine , Pyrus Malus Fruit Water , Glycerin , Potassium Cocoyl Rice Amino Acids , Sodium Cocoyl Glutamate , Avena Sativa Kernel Flour , Prunus Amygdalus Dulcis Oil* , Gossypium Herbaceum Seed Oil , Propanediol , Dehydroxanthan Gum , Chondrus Crispus Powder , Parfum , Lactic Acid , Sodium Chloride , Sodium Phytate , Hydrogenated Vegetable Oil , Tocopherol , Sodium Anisate , Sodium Levulinate".

    Pharmaceutical
    advice
    Consult our pharmacist
    Silvia Del Río
    A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
    Ask me