• Kanne Brot Bio Brottrunk , 750 ml
-27%

Kanne Brot Bio Brottrunk , 750 ml

SKUKA4003488000100

An organic, non-alcoholic drink produced by fermenting wholemeal bread. It contains live lactic acid bacteria cultures in a 750 ml bottle.

Regular price €5,00 0,67 € / 100ml
Sale price €5,00 Regular price €6,82
You are saving: -€1,82
0,67 € / 100ml
Kanne Brot Bio Brottrunk , 750 ml
Kanne Brot Bio Brottrunk , 750 ml
Regular price €5,00 0,67 € / 100ml
Sale price €5,00 Regular price €6,82
You are saving: -€1,82
0,67 € / 100ml

 

 

What is Kanne Brot Bio Brottrunk, 750 ml?

An organic, non-alcoholic drink produced by fermenting wholemeal bread. It contains live lactic acid bacteria cultures in a 750 ml bottle.

It is a fermented drink from Kanne made with spring water and wholemeal rye, wheat and oat bread, sourdough and salt.

Benefits and characteristics

  • Natural fermentation process.
  • Provides vitamin B12 naturally, according to the product information sheet.
  • Vegan and lactose-free product.

Ingredients

Spring water and wholemeal bread made with rye, wheat, oats, sourdough and salt.

How to use

Consume as a drink, either on its own or diluted, following the instructions on the packaging. Refrigerate after opening.

Who is it suitable for?

Adults who wish to incorporate an organic fermented drink into their diet.

Precautions

Contains gluten. Not suitable for people with coeliac disease or an allergy to cereals.

What is the price of Kanne Brot Bio Brottrunk, 750 ml?

Check the price of Kanne Brot Bio Brottrunk, 750 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me