• Kneipp Hand Cream Goodbye Stress, 75 ml
-30%

Kneipp Hand Cream Goodbye Stress, 75 ml

SKU198782

Kneipp Goodbye Stress Hand Cream 75ml is a topical skincare product from Kneipp. It moisturises and conditions the targeted area when applied regularly. Size: 75ml.

Regular price €3,10 4,13 € / 100ml
Sale price €3,10 Regular price €4,45
You are saving: -€1,35
4,13 € / 100ml
Kneipp Hand Cream Goodbye Stress, 75 ml
Kneipp Hand Cream Goodbye Stress, 75 ml
Regular price €3,10 4,13 € / 100ml
Sale price €3,10 Regular price €4,45
You are saving: -€1,35
4,13 € / 100ml

 

 

Kneipp Goodbye Stress Hand Cream 75ml is a targeted skincare product from Kneipp. With regular use, it moisturises and conditions the area in question. The pack size is 75ml.

What is Kneipp Goodbye Stress Hand Cream 75ml?

It is a targeted skincare product from Kneipp. Its specific packaging allows you to check the size or quantity before purchase.

What is Kneipp Goodbye Stress Hand Cream 75ml used for?

It moisturises and conditions the targeted area with regular use. For best results, please follow the intended use, format and instructions on the packaging.

Key benefits of Kneipp Goodbye Stress Hand Cream 75ml

  • Texture designed for massage.
  • Targeted application.
  • Cosmetic ingredients listed on the packaging.

Ingredients of Kneipp Hand Cream Goodbye Stress 75ml

Aqua (Water), Glycerin, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Isopropyl Myristate, Cetearyl Alcohol, Distarch Phosphate, Tocopheryl Acetate, Glyceryl Stearate Citrate, Caprylic/Capric Triglyceride, Panthenol, Mentha Piperita (Peppermint) Oil, Mentha Aquatica Flower/Leaf/Stem Extract, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Oil, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Camphor, Linalool, Alpha-Isomethyl Ionone, Limonene, Coumarin, Benzyl Alcohol, Geraniol, Benzyl Salicylate, p-Anisic Acid, Parfum (Fragrance), Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Wax, Caprylyl Glycol, Glyceryl Caprylate, Ascorbyl Palmitate, Xanthan Gum, Carrageenan, Arginine, Glycine Soja (Soya) Oil, Tocopherol

How to use Kneipp Goodbye Stress Hand Cream 75ml?

Application details: Massage into the skin for rapid absorption. Important: Cosmetic product

Who is Kneipp Goodbye Stress Hand Cream 75ml suitable for?

It is suitable for adults who wish to care for the skin in the specified area. Before choosing this product, check that the size, absorption rate or packaging type matches your specific needs.

Precautions for use of Kneipp Goodbye Stress Hand Cream 75ml

For external use only. Avoid contact with the eyes, mucous membranes and broken skin. Discontinue use if irritation occurs.

What is the price of Kneipp Goodbye Stress Hand Cream 75ml?

Check the price on Farmaciasdirect and look out for any current offers before completing your purchase.

Buy this product on Farmaciasdirect in the pack size shown on the product page.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me