• Kneipp Lip Balm Repair & Prevent, 4.7 gr
-8%

Kneipp Lip Balm Repair & Prevent, 4.7 gr

SKUKN4008233159003

Kneipp Repair & Prevent Lip Balm 4.7 g is a lip balm for everyday use. It moisturises the lips and helps protect them against dryness and environmental damage. Pack size: 4.7 g.

Regular price €5,40 114,89 € / 100gr
Sale price €5,40 Regular price €5,89
You are saving: -€0,49
114,89 € / 100gr
Kneipp Lip Balm Repair & Prevent, 4.7 gr
Kneipp Lip Balm Repair & Prevent, 4.7 gr
Regular price €5,40 114,89 € / 100gr
Sale price €5,40 Regular price €5,89
You are saving: -€0,49
114,89 € / 100gr

 

 

Kneipp Repair & Prevent Lip Balm 4.7 g is a lip balm for everyday use. It moisturises the lips and helps protect them against dryness and environmental damage. The pack size is 4.7 g.

What is Kneipp Repair & Prevent Lip Balm 4.7 g?

It is a daily-use lip balm from Kneipp. This specific pack size allows you to check the measurement, size or quantity before purchasing.

What is Kneipp Repair & Prevent Lip Balm 4.7 g used for?

It moisturises the lips and helps protect them against dryness and environmental stressors. For correct use, please follow the intended purpose, format and instructions on the packaging.

Key benefits of Kneipp Repair & Prevent Lip Balm 4.7 g

  • Direct application.
  • Texture that leaves a comfortable film.
  • Compact format for reapplication throughout the day.

Ingredients of Kneipp Repair & Prevent Lip Balm 4.7 g

Rhus Verniciflua Peel Wax, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil***, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter***, Cocos Nucifera (Coconut) Oil***, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil***, Candelilla Wax, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Melissa Officinalis Leaf Extract, Chamomilla Recutita Flower Extract, Citrus aurantium dulcis (orange) peel oil (cold-pressed), Citrus limon (lemon) peel oil, Limonene, Linalool, Citral, Benzyl salicylate, Geraniol, Parfum (fragrance), Tocopherol. ***Certified organic

How to use Kneipp Repair & Prevent Lip Balm 4.7 g?

Apply to the lips as often as necessary.

Who is Kneipp Repair & Prevent Lip Balm 4.7 g suitable for?

It is suitable for people with dry lips or who wish to keep their lips protected. Before choosing this product, check that the size, absorption or packaging suits your specific needs.

Precautions for use of Kneipp Repair & Prevent Lip Balm 4.7 g

For external use only. Do not use if you are allergic to any of its ingredients. Discontinue use if irritation occurs.

What is the price of Kneipp Repair & Prevent Lip Balm 4.7 g?

Check the price on Farmaciasdirect and look out for any current offers before completing your purchase.

Buy this product on Farmaciasdirect in the pack size specified in the product details.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me