• La Roche Posay Mela B3 Cleanser Pack 2 x 200 ml
-29%

La Roche Posay Mela B3 Cleanser Pack 2 x 200 ml

SKULA32026052809108

The La Roche-Posay Mela B3 Cleanser Pack (2 x 200 ml) is a twin-pack of facial cleansing gel for skin with dark spots or uneven skin tone. La Roche-Posay Mela B3 combines cleansing and micro-exfoliation with Melasyl, niacinamide and PHA.

Regular price €34,80 8,7 € / 100ml
Sale price €34,80 Regular price €49,00
You are saving: -€14,20
8,7 € / 100ml
La Roche Posay Mela B3 Cleanser Pack 2 x 200 ml
La Roche Posay Mela B3 Cleanser Pack 2 x 200 ml
Regular price €34,80 8,7 € / 100ml
Sale price €34,80 Regular price €49,00
You are saving: -€14,20
8,7 € / 100ml

 

 

What is the La Roche-Posay Mela B3 Cleanser Pack (2 x 200 ml)?

It is a pack containing two 200 ml bottles of the Mela B3 cleanser. It is designed for facial cleansing for skin with dark spots and uneven skin tone.

Cleansing within the La Roche-Posay Mela B3 range

The facial cleansing gel removes impurities and provides gentle micro-exfoliation. The brand highlights Melasyl, niacinamide and PHA amongst its ingredients.

How do you use it?

Apply a small amount to a damp face. Massage gently until a lather forms, then rinse off. Avoid the eye area.

Who is it suitable for?

It is designed for people with pigmentation spots or uneven skin tone who are looking to incorporate a specific cleanser into their daily routine.

Precautions

Rinsing is essential. Avoid direct contact with the eyes and rinse thoroughly if contact occurs. Use sun protection during the day, especially if you are using exfoliating products.

What is the price of the La Roche-Posay Mela B3 Cleanser Pack 2 x 200 ml?

Check the price of the La Roche-Posay Mela B3 Cleanser Pack 2 x 200 ml on Farmaciasdirect and check the current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me