• La Roche Posay Mela B3 Cream Spf30, Pack 2 x 40 ml
-29%

La Roche Posay Mela B3 Cream Spf30, Pack 2 x 40 ml

SKULA32026052809091

La Roche-Posay Mela B3 Cream SPF 30, 2 x 40 ml pack contains two tubes of Mela B3 cream for daily anti-dark spot care. It combines Melasyl, 5 per cent niacinamide and SPF 30 protection for skin with an uneven tone.

Regular price €70,70 88,38 € / 100ml
Sale price €70,70 Regular price €99,20
You are saving: -€28,50
88,38 € / 100ml
La Roche Posay Mela B3 Cream Spf30, Pack 2 x 40 ml
La Roche Posay Mela B3 Cream Spf30, Pack 2 x 40 ml
Regular price €70,70 88,38 € / 100ml
Sale price €70,70 Regular price €99,20
You are saving: -€28,50
88,38 € / 100ml

 

 

What is La Roche-Posay Mela B3 Cream SPF 30, 2 x 40 ml pack?

It is a pack of two 40 ml face creams. Each tube combines daily treatment for dark spots with SPF 30 sun protection.

Benefits of La Roche-Posay Mela B3

The cream contains Melasyl and 5% niacinamide. It is designed to improve the appearance of existing dark spots and to help prevent the formation of new sun-induced dark spots.

How to apply the anti-dark spot cream?

Use it in the morning on a clean face and neck. Apply an even layer, avoiding the eye area. If you are exposed to strong sunlight, also use a suitable sunscreen and reapply as needed.

Who is it suitable for?

It is designed for skin with hyperpigmentation, dark marks or an uneven complexion. The two-pack is convenient for a continuous skincare routine.

Precautions

Avoid direct contact with the eyes. Discontinue use if persistent irritation occurs. SPF30 does not allow for prolonged exposure to the sun, nor does it replace clothing, shade or other protective measures.

What is the price of La Roche-Posay Mela B3 Cream SPF30, 2 x 40 ml pack?

Check the price of La Roche-Posay Mela B3 Cream SPF30, 2 x 40 ml pack at Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me