• Lenda Vetnature Dog Allergenic Solution, Pack of 2 x 10 kg
-17%

Lenda Vetnature Dog Allergenic Solution, Pack of 2 x 10 kg

SKULE3202681112530

Lenda VET DOG Allergenic Solution 10kg

Regular price €118,60 0,59 € / 100gr
Sale price €118,60 Regular price €142,06
You are saving: -€23,46
0,59 € / 100gr
Lenda Vetnature Dog Allergenic Solution, Pack of 2 x 10 kg
Lenda Vetnature Dog Allergenic Solution, Pack of 2 x 10 kg
Regular price €118,60 0,59 € / 100gr
Sale price €118,60 Regular price €142,06
You are saving: -€23,46
0,59 € / 100gr

 

 

A complete, extruded dietetic food for adult dogs, designed to reduce intolerance to ingredients and nutrients.

Composition

Composition: Hydrolysed white fish, rice*, potato starch, peas*, sweet potato*, filtered duck oil, salmon oil, hydrolysed poultry liver, dehydrated apple pulp, dehydrated krill (Euphausia superba, a source of omega-3 fatty acids and astaxanthin), brewer’s yeast (Saccharomyces cerevisiae), FAEC Complete (glucosamine 500 mg/kg, chondroitin sulphate 500 mg/kg, methylsulfonylmethane 250 mg/kg, Yucca schidigera extract, yeast extract (Saccharomyces cerevisiae, as a source of MOS and nucleotides), chicory root, Salvia rosmarinus, Melissa officinalis, Taraxacum officinale, Salvia officinalis, Mentha, Vaccinium macrocarpon, Cynara scolymus, Silybum marianum), FAEC Digestive (yeast products (Saccharomyces cerevisiae, source of MOS and nucleotides), chicory root (source of inulin), Rosmarinus officinalis, Melissa officinalis, Taraxacum officinale, Salvia officinalis, Mentha, Vaccinium macrocarpon, Cynara scolymus, Silybum marianum), FAEC Immune (Panax ginseng, Punica granatum, Zingiber officinale, Urtica dioica, Camellia sinensis, Curcuma longa, Schizochytrium sp. microalgae oil (source of Omega-3 DHA fatty acids)), FAEC ProbioDigestive (Enterococcus faecium, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus).-*Natural raw materials. Protein sources: Hydrolysed white fish, hydrolysed poultry liver, krill. Carbohydrate sources: Rice, potato starch, peas, sweet potato.

Directions for use

Recommendations for use: 3 to 8 weeks: If signs of intolerance disappear, this food may initially be used for up to one year. It is recommended that you consult a vet before use and before extending the period of use. The amount of food to be fed depends on the dog’s activity level, breed and environmental conditions. Place the food in a clean bowl, to be fed once or twice daily, at set times, and ensure clean, fresh water is available at all times. Shelf life and storage: 18 months when kept in the original packaging and in conditions free from damp and excessive heat. Best before… / Batch No.: / Manufacturer’s registration (see printing on the bag).

Ingredients

Composition: Hydrolysed white fish, rice*, potato starch, peas*, sweet potato*, filtered duck oil, salmon oil, hydrolysed poultry liver, dehydrated apple pulp, dehydrated krill (Euphausia superba, a source of omega-3 fatty acids and astaxanthin), brewer’s yeast (Saccharomyces cerevisiae), FAEC Complete (glucosamine 500 mg/kg, chondroitin sulphate 500 mg/kg, methylsulfonylmethane 250 mg/kg, Yucca schidigera extract, yeast extract (Saccharomyces cerevisiae, as a source of MOS and nucleotides), chicory root, Salvia rosmarinus, Melissa officinalis, Taraxacum officinale, Salvia officinalis, Mentha, Vaccinium macrocarpon, Cynara scolymus, Silybum marianum), FAEC Digestive (yeast products (Saccharomyces cerevisiae, source of MOS and nucleotides), chicory root (source of inulin), Rosmarinus officinalis, Melissa officinalis, Taraxacum officinale, Salvia officinalis, Mentha, Vaccinium macrocarpon, Cynara scolymus, Silybum marianum), FAEC Immune (Panax ginseng, Punica granatum, Zingiber officinale, Urtica dioica, Camellia sinensis, Curcuma longa, Schizochytrium sp. microalgae oil (source of Omega-3 DHA fatty acids)), FAEC ProbioDigestive (Enterococcus faecium, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus).-*Natural raw materials. Protein sources: Hydrolysed white fish, hydrolysed poultry liver, krill. Carbohydrate sources: Rice, potato starch, peas, sweet potato.

Nutritional value

Analytical constituents: Protein 25%, Crude fat 14%, Crude ash 6.7%, Crude fibre 3%, Calcium 1.4%, Phosphorus 1%, Omega-6 3.9%, Omega-3 2.4%, DHA-EPA 0.38%, ME: 3739 kcal/kg (NRC 2006a).

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me