• Li-Per-Tutto Skin & Hair Pack, 3 x 500 ml
-27%

Li-Per-Tutto Skin and Hair Pack, 3 x 500 ml

SKULI4202608132335

Li-Per-Tutto Skin and Hair Pack, 3 x 500 ml, is a bath and shower gel for skin and hair, designed to provide gentle cleansing without unduly disrupting the skin’s natural balance. It is a value pack containing several units of the same product.

Regular price €53,30 3,55 € / 100ml
Sale price €53,30 Regular price €72,60
You are saving: -€19,30
3,55 € / 100ml
Li-Per-Tutto Skin & Hair Pack, 3 x 500 ml
Li-Per-Tutto Skin and Hair Pack, 3 x 500 ml
Regular price €53,30 3,55 € / 100ml
Sale price €53,30 Regular price €72,60
You are saving: -€19,30
3,55 € / 100ml

 

 

This product comprises several units of the Li-Per-Tutto Skin and Hair Pack, 3 x 500 ml. It is a bath and shower gel for skin and hair, designed to provide gentle cleansing without unduly disrupting the skin’s natural balance. The pack makes it easier to stick to your routine or to restock without having to mix different product codes.

What does the Li-Per-Tutto Skin and Hair Pack, 3 x 500 ml, contain?

The Li-Per-Tutto Skin and Hair Pack, 3 x 500 ml, is a bath and shower gel for skin and hair. Each unit has the same use and characteristics as the individual product.

What is the purpose of this value pack?

Its purpose is to provide gentle cleansing without unduly disrupting the skin’s natural balance. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in cases of medical conditions, regular medication or sensitive skin.

Benefits and features

  • Cleanses the body and hair with a single product.
  • Contains glycerine, oat proteins, butcher’s broom and rue.
  • 500 ml bottle for family use.

Composition

Aqua, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, PEG-7 Glyceryl Cocoate, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Laureth-2, Ruscus aculeatus, Ruta graveolens, Parfum, Hydrolysed Oat Protein, Benzalkonium Chloride, Disodium EDTA and 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol.

How to use

Apply to damp skin and hair, massage gently and rinse thoroughly with plenty of water.

Who is it suitable for?

Adults and children with sensitive, dry or easily irritated skin.

Precautions

For external use only. Avoid contact with the eyes and mucous membranes. Do not use if you are allergic to any of the ingredients.

What is the price of the Li-Per-Tutto Skin and Hair Pack, 3 x 500 ml?

Check the price of the Li-Per-Tutto Skin and Hair Pack, 3 x 500 ml at Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Buy the Li-Per-Tutto Skin and Hair Pack, 3 x 500 ml, at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me