• Liniilips Lip Stick 5Ml
-12% Promo FD

Linilips Lip Balm 5ml

SKULI8470002165625

Linilips Lip Balm 5ml is a lip balm with SPF 20 designed to protect, soften and soothe very dry or damaged lips.

Regular price €6,10 122,0 € / 100ml
Sale price €6,10 Regular price €6,90
You are saving: -€0,80
122,0 € / 100ml
Liniilips Lip Stick 5Ml
Linilips Lip Balm 5ml
Regular price €6,10 122,0 € / 100ml
Sale price €6,10 Regular price €6,90
You are saving: -€0,80
122,0 € / 100ml

 

 

This product reference refers to one unit of Linilips Lip Balm 5ml. It is a lip balm with SPF 20 designed to protect, soften and soothe very dry or damaged lips. Its packaging allows it to be incorporated into the recommended routine for this type of product.

What is Linilips Lip Balm Stick 5ml?

Linilips Lip Balm Stick 5ml is a lip balm with SPF 20. The format indicated in the name allows the product code to be identified precisely.

What is Linilips Lip Balm Stick 5ml used for?

It is designed to protect, soften and soothe very dry or damaged lips. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the event of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

Key features

  • Protection against UVA and UVB radiation.
  • Echinacea, jojoba, bisabolol and escin.
  • 5 ml compact stick.

Composition

Paraffinum Liquidum, Hydrogenated Microcrystalline Wax, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Copernicia Cerifera Wax, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Behenyl Alcohol, Zinc Oxide, Hydroxyapatite, Propylene Glycol, Echinacea angustifolia extract, Simmondsia chinensis seed oil, bisabolol, escin, beta-sitosterol, phospholipids, citronellol, geraniol, glycyrrhetinic acid and benzoic acid.

Directions for use

Apply a light layer to the lips as required, not exceeding ten applications per day.

Who is it suitable for?

People with dry lips caused by cold, wind or sun exposure.

Precautions

For external use only. Do not use if the packaging is open or damaged. Sun protection does not allow for indefinite exposure.

What is the price of Linilips Lip Balm 5ml?

Check the price of Linilips Lip Balm Stick 5ml at Farmaciasdirect and view current offers before completing your purchase.

Buy Linilips Lip Balm Stick 5ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me