• Mam Baby Easy Active Baby Bottle Bright Pink, 270Ml
-10%

Mam Baby Easy Active Baby Bottle Bright Pink, 270Ml

SKUMA9001616716652

MAM Easy Active 270 ml baby bottle, with an ergonomic shape and a graduated scale for preparing feeds.

Regular price €7,20 2,67 € / 100ml
Sale price €7,20 Regular price €8,00
You are saving: -€0,80
2,67 € / 100ml
Mam Baby Easy Active Baby Bottle Bright Pink, 270Ml
Mam Baby Easy Active Baby Bottle Bright Pink, 270Ml
Regular price €7,20 2,67 € / 100ml
Sale price €7,20 Regular price €8,00
You are saving: -€0,80
2,67 € / 100ml

 

 

What is the MAM Baby Easy Active Baby Bottle in Bright Pink, 270ml?

MAM Easy Active 270 ml baby bottle, with an ergonomic shape and graduated scale for preparing feeds.

Key features

  • 270 ml capacity.
  • Easy-to-hold body and visible measurement scale.
  • Bright pink colour and detachable parts for easy cleaning.

How to use

Prepare the feed according to the instructions on the formula, check the temperature and keep an eye on your baby.

Cleaning and safety

Dismantle all parts, wash and sterilise according to the baby’s age and MAM’s instructions. Check the teat, valves and glass or body before each use and replace any damaged parts.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me
Supplier: MAM Babyartikel GmbH Supplier's address: Lorenz-Mandl-Gasse 50, 1160 Wien, AustriaMobile phone: +43 1 49 141