• Mam Baby Trainer Tumbler Blue, 220Ml
-10% Promo FD

Mam Baby Trainer Tumbler Blue, 220Ml

SKU168410

The Mam Baby Blue Training Cup, 220 ml, is a training cup suitable from 4 months. It includes a bottle teat and an extra-soft, non-spill spout to help with the transition to a cup.

Regular price €8,10 3,68 € / 100ml
Sale price €8,10 Regular price €9,05
You are saving: -€0,95
3,68 € / 100ml
Mam Baby Trainer Tumbler Blue, 220Ml
Mam Baby Trainer Tumbler Blue, 220Ml
Regular price €8,10 3,68 € / 100ml
Sale price €8,10 Regular price €9,05
You are saving: -€0,95
3,68 € / 100ml

 

 

What is the MAM Baby Blue Training Cup, 220 ml?

The Mam Baby Blue Trainer Cup, 220ml is a 220ml blue MAM Trainer cup designed to help with the transition from bottle to cup.

MAM training cup

  • Suitable from 4 months.
  • Includes a silicone teat and a fast-flow, spill-proof spout.
  • Handles designed for small hands and made from BPA- and BPS-free materials.

How to use it?

Separate and clean all parts before first use. Fit the chosen teat or spout, fill the cup and check that the seal is leak-proof.

Who is it suitable for?

Babies from 4 months who are learning to drink independently.

Precautions

Use under supervision. Inspect the teat and spout before each use, and always check the temperature of the contents.

What is the price of the Mam Baby Blue Training Cup, 220ml?

Check the price of the Mam Baby Blue Training Cup, 220ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me
Supplier: MAM Babyartikel GmbH Supplier's address: Lorenz-Mandl-Gasse 50, 1160 Wien, AustriaMobile phone: +43 1 49 141