• Marnys Fresh Royal Jelly 40Gr. (Refrigerated)
-28%

Marnys Fresh Royal Jelly 40Gr. (Refrigerated)

SKUMA8410885070821

Marnys Pure Royal Jelly 40 g is a food supplement containing 100% pure royal jelly. It comes in an amber glass jar and should be stored at a temperature below 30 ºC.

Regular price €23,70 59,25 € / 100gr
Sale price €23,70 Regular price €32,71
You are saving: -€9,01
59,25 € / 100gr
Marnys Fresh Royal Jelly 40Gr. (Refrigerated)
Marnys Fresh Royal Jelly 40Gr. (Refrigerated)
Regular price €23,70 59,25 € / 100gr
Sale price €23,70 Regular price €32,71
You are saving: -€9,01
59,25 € / 100gr

 

 

Marnys Pure Royal Jelly 40 g is a food supplement made exclusively from pure royal jelly. As it is sold chilled, it can be incorporated into your daily routine during periods of increased physical or mental activity.

What is Marnys Pure Royal Jelly 40 g?

It is fresh royal jelly in a 40 g jar. The amber glass jar helps to protect the contents from light. It includes a teaspoon and a recyclable expanded polystyrene case to reduce exposure to heat during storage.

What is Marnys Pure Royal Jelly used for?

It is used as a nutritional supplement when seeking to incorporate royal jelly into a varied diet. The brand recommends its use during periods of demanding daily activity or during seasonal changes.

Key benefits and features

  • Provides 100% pure royal jelly, with no other listed ingredients.
  • It allows you to adjust the daily dose within the guidelines provided by the manufacturer.
  • The amber jar minimises the contents’ exposure to light.
  • The 40 g pack size is practical for continuous, controlled use.

What does this royal jelly contain?

100% pure royal jelly.

Directions for use and storage

Take between 1 and 3 g a day before breakfast. According to the manufacturer’s instructions, three level teaspoons provide 1 g. Do not exceed the recommended daily intake.

Store the jar in the fridge at a temperature below 30 ºC. Keep it away from heat and light.

Who is it suitable for?

It may be suitable for adults who wish to supplement their diet with royal jelly during periods of increased daily demand. For use by children, follow the information on the packaging. Consult a healthcare professional if you need advice.

Precautions for use

  • Do not use as a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle.
  • Do not exceed the recommended daily dose.
  • Keep out of reach of children.
  • People with a sensitivity to bee products should consult a healthcare professional before taking this product.
  • If you are pregnant, breastfeeding, unwell or taking medication, consult a healthcare professional first.

What is the price of Marnys Pure Royal Jelly 40 g?

Check the price of Marnys Pure Royal Jelly 40 g at Farmaciasdirect. Check the current offers before completing your purchase. Buy this refrigerated supplement at Farmaciasdirect and follow the storage instructions upon receipt.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me