• Maxitop Equine 1.5 Kg
-5%
Trm

Maxitop Equine 1.5 Kg

SKUTR5391504341832

Maxitop Equine 1.5 kg is a supplementary pellet feed for horses. The 1.5 kg tub provides branched-chain amino acids derived from plant proteins. It is categorised as: horse, amino acid, BCAA.

Regular price €66,50 44,33 € / 1kg
Sale price €66,50 Regular price €70,00
You are saving: -€3,50
44,33 € / 1kg
Maxitop Equine 1.5 Kg
Maxitop Equine 1.5 Kg
Regular price €66,50 44,33 € / 1kg
Sale price €66,50 Regular price €70,00
You are saving: -€3,50
44,33 € / 1kg

 

 

Horses: What is Maxitop Equine 1.5 kg?

Maxitop Equine 1.5 kg is a pellet-based supplementary feed for horses. The 1.5 kg tub provides branched-chain amino acids derived from plant proteins. It is enriched with amino acids and BCAAs.

Benefits and uses

It is designed to supplement the diet of growing horses or those with high muscular demands.

Composition and characteristics

Pea protein isolate, extruded soya, dicalcium phosphate, inactivated yeast and amino acids, including leucine, isoleucine and valine.

How to use Maxitop Equine 1.5 kg?

Adults: 50 g per day; during periods of intense work, 100 g. Young horses: 25 g per day.

Precautions

For use on horses only. Adjust the ration in consultation with a vet or equine nutritionist.

What is the price of Maxitop Equine 1.5 kg?

Check the price of Maxitop Equine 1.5 kg on Farmaciasdirect and view any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me
Supplier: TRM - Thoroughbred Remedies Manufacturing Ltd Supplier's address: The Paddocks, Mallow Road, Co. KildareMobile phone: +353 45 433 203