• Montstar Ultrasil Organic Silicon , 1 litre
-5%

Montstar Ultrasil Organic Silicon , 1 litre

SKUMO8436021822185

Liquid organic silicon supplement with bamboo, horsetail and rosemary. The 1-litre bottle makes it easy to take your daily dose of silicon.

Regular price €35,40 3,54 € / 100ml
Sale price €35,40 Regular price €37,26
You are saving: -€1,86
3,54 € / 100ml
Montstar Ultrasil Organic Silicon , 1 litre
Montstar Ultrasil Organic Silicon , 1 litre
Regular price €35,40 3,54 € / 100ml
Sale price €35,40 Regular price €37,26
You are saving: -€1,86
3,54 € / 100ml

 

 

What is Montstar Ultrasil Organic Silicon, 1 litre?

A liquid organic silicon supplement containing bamboo, horsetail and rosemary. The 1-litre bottle provides a daily dose of silicon.

What is it used for?

It provides silicon in liquid form, together with bamboo and plant extracts.

Features and benefits

  • Each 15 ml provides 75 mg of bamboo, 6.3 mg of silicic acid and 30.75 mg of elemental silicon.
  • 1-litre bottle with a vanilla flavour.
  • Contains horsetail and rosemary.

Composition

Water, liquid silicon derived from silicic acid gel, horsetail and rosemary; bamboo extract, preservatives, vanilla flavouring and citric acid.

How to use

Shake before use. Under 50 years of age: 15 ml daily on an empty stomach. Over 50 years of age: 45 ml daily for seven days, then 15 ml daily.

Precautions

Do not exceed the recommended dose. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, have kidney disease or are taking medication.

What is the price of Montstar Ultrasil Organic Silicon, 1 litre?

Check the price of Montstar Ultrasil Organic Silicon, 1 litre, on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me