• Moskito Guard Mosquito Spray, 75 ml
  • Moskito Guard Mosquito Repellent Spray, 75 ml
  • Moskito Guard Mosquito Repellent Spray, 75 ml
-38%

Moskito Guard Mosquito Repellent Spray, 75 ml

SKUMO8470001799319

Moskito Guard Mosquito Repellent Spray, 75 ml, is an insect repellent emulsion designed to protect the skin from mosquito bites for several hours.

Regular price €11,20 14,93 € / 100ml
Sale price €11,20 Regular price €18,00
You are saving: -€6,80
14,93 € / 100ml
Moskito Guard Mosquito Spray, 75 ml
Moskito Guard Mosquito Repellent Spray, 75 ml
Regular price €11,20 14,93 € / 100ml
Sale price €11,20 Regular price €18,00
You are saving: -€6,80
14,93 € / 100ml

 

 

The pack contains one bottle of Moskito Guard Mosquito Repellent Spray, 75 ml. It is an insect repellent emulsion designed to protect the skin against mosquito bites for several hours. The pack size makes it easy to incorporate into the recommended routine for this type of product.

What is Moskito Guard Mosquito Repellent Spray, 75 ml?

Moskito Guard Mosquito Repellent Spray, 75 ml is an insect repellent emulsion. The format indicated in the name allows the product to be identified precisely.

What is Moskito Guard Mosquito Repellent Spray, 75 ml, used for?

Its purpose is to protect the skin against mosquito bites for several hours. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the event of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

Benefits and key points

  • Contains icaridin.
  • Water-based, non-greasy and water-resistant.
  • 75 ml bottle suitable for hand luggage.

Directions for use

Apply evenly to exposed skin. For the face, apply to the hands first. Reapply as directed on the label, especially after prolonged swimming.

Who is it suitable for?

Adults and children aged 3 years and over.

Precautions

Avoid contact with the eyes, lips, mucous membranes and broken skin. Wash hands after application. For children, this product must be applied by an adult.

What is the price of Moskito Guard Mosquito Repellent Spray, 75 ml?

Check the price of Moskito Guard Mosquito Repellent Spray, 75 ml at Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Buy Moskito Guard Mosquito Repellent Spray, 75 ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me