• Natura Premium Cinnamon Essential Oil Ceylon Bio , 30 ml
-25% Promo FD

Natura Premium Cinnamon Essential Oil Ceylon Bio , 30 ml

SKUNA8436586481445

Natura Premium Ceylon cinnamon essential oil, pure and organic, in a 30 ml bottle. It is used in aromatherapy and for other purposes authorised by the manufacturer, always when properly diluted.

Regular price €7,90 26,33 € / 100ml
Sale price €7,90 Regular price €10,50
You are saving: -€2,60
26,33 € / 100ml
Natura Premium Cinnamon Essential Oil Ceylon Bio , 30 ml
Natura Premium Cinnamon Essential Oil Ceylon Bio , 30 ml
Regular price €7,90 26,33 € / 100ml
Sale price €7,90 Regular price €10,50
You are saving: -€2,60
26,33 € / 100ml

 

 

What is Natura Premium Organic Ceylon Cinnamon Essential Oil, 30 ml?

Natura Premium Ceylon cinnamon essential oil, pure and organic, in a 30 ml bottle.

What is it used for?

It is used in aromatherapy and for other purposes authorised by the manufacturer, always when properly diluted.

Benefits and characteristics

  • Cinnamomum zeylanicum.
  • 100% natural, pure and organic product, according to the brand.
  • 30 ml bottle.

Composition

Cinnamomum zeylanicum essential oil.

How to use it?

Use only as directed and in the dilution specified on the packaging or in the diffuser.

Precautions

Do not ingest or apply undiluted to the skin unless expressly instructed to do so. Carry out a sensitivity test. Seek advice if you are pregnant, breastfeeding, a child or taking medication.

What is the price of Natura Premium Organic Ceylon Cinnamon Essential Oil, 30 ml?

Check the price of Natura Premium Organic Ceylon Cinnamon Essential Oil, 30 ml, on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me