• Natura Premium Clove Essential Oil Bio , 10 ml
-17%

Natura Premium Clove Essential Oil Bio , 10 ml

SKUNA8436586481674

Organic clove essential oil, Eugenia caryophyllata, in a 10 ml bottle. Suitable for aromatherapy and aromatic uses, according to the manufacturer.

Regular price €3,30 33,0 € / 100ml
Sale price €3,30 Regular price €3,96
You are saving: -€0,66
33,0 € / 100ml
Natura Premium Clove Essential Oil Bio , 10 ml
Natura Premium Clove Essential Oil Bio , 10 ml
Regular price €3,30 33,0 € / 100ml
Sale price €3,30 Regular price €3,96
You are saving: -€0,66
33,0 € / 100ml

 

 

What is Natura Premium Organic Clove Essential Oil, 10 ml?

Organic cloveessential oil, Eugenia caryophyllata, in a 10 ml bottle. Suitable for aromatherapy and aromatic uses, according to the manufacturer.

What is it used for?

It provides the warm, spicy aroma characteristic of cloves.

Features and benefits

  • Pure clove essential oil.
  • Organic quality.
  • 10 ml bottle.

Composition

Organic clove essential oil (Eugenia caryophyllata).

How to use it?

Use the amount indicated on the packaging. Dilute before applying to the skin where appropriate.

Precautions

This is a concentrated oil. Avoid using undiluted on the skin, eyes or mucous membranes. Keep out of reach of children and seek advice if pregnant or breastfeeding.

What is the price of Natura Premium Organic Clove Essential Oil, 10 ml?

Check the price of Natura Premium Organic Clove Essential Oil, 10 ml, on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me