• Natura Premium Clove Essential Oil Bio , 30 ml
-25% Promo FD

Natura Premium Clove Essential Oil Bio , 30 ml

SKUNA8436586481681

Organic clove essential oil in a 30 ml bottle for use in aromatherapy. See also: Natura Premium essential oil and clove essential oil.

Regular price €7,90 26,33 € / 100ml
Sale price €7,90 Regular price €10,50
You are saving: -€2,60
26,33 € / 100ml
Natura Premium Clove Essential Oil Bio , 30 ml
Natura Premium Clove Essential Oil Bio , 30 ml
Regular price €7,90 26,33 € / 100ml
Sale price €7,90 Regular price €10,50
You are saving: -€2,60
26,33 € / 100ml

 

 

What is Natura Premium Organic Clove Essential Oil, 30 ml?

Organic clove essential oil in a 30 ml bottle for use in aromatherapy. It is part of the Natura Premium essential oil range.

What is it used for?

It provides the intense, spicy aroma of Eugenia caryophyllata in applications authorised by the manufacturer. It is related to clove essential oil.

Benefits and characteristics

  • Verified botanical name: Eugenia caryophyllata.
  • Product certified as organic.
  • 30 ml bottle.

How to use it?

Use only as directed on the packaging. For diffusion or diluted application, follow the quantities specified by the manufacturer.

Precautions

Do not apply undiluted to the skin or ingest unless expressly stated on the label. Avoid contact with eyes and mucous membranes. Keep out of reach of children.

What is the price of Natura Premium Organic Clove Essential Oil, 30 ml?

Check the price of Natura Premium Organic Clove Essential Oil, 30 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me