• Natura Premium Essential Oil Citronella Bio , 30 ml
-27% Promo FD

Natura Premium Essential Oil Citronella Bio , 30 ml

SKUNA8436586481230

Organic citronella essential oil, available in a 30 ml bottle for aromatic use in accordance with the manufacturer’s instructions.

Regular price €7,80 26,0 € / 100ml
Sale price €7,80 Regular price €10,63
You are saving: -€2,83
26,0 € / 100ml
Natura Premium Essential Oil Citronella Bio , 30 ml
Natura Premium Essential Oil Citronella Bio , 30 ml
Regular price €7,80 26,0 € / 100ml
Sale price €7,80 Regular price €10,63
You are saving: -€2,83
26,0 € / 100ml

 

 

What is Natura Premium Organic Citronella Essential Oil, 30 ml?

Organic citronella essential oil, available in a 30 ml bottle for aromatic use in accordance with the manufacturer’s instructions.

The packaging and type of product mean it can be incorporated into a specific hygiene or personal care routine. It is advisable to check the instructions for use, the area of application and the recommended frequency before incorporating it into your regular routine.

Product features

  • Key ingredients or components: citronella.
  • Pack size: 30 ml.

How to use

Use only the recommended amount and dilute the oil where the instructions for use so require. Do not ingest or apply undiluted to the skin or mucous membranes unless expressly authorised by the manufacturer.

Storage and precautions

Keep the container tightly closed and protected from heat and direct light. Do not use the product if its appearance, smell or texture has changed. In the event of accidental contact with the eyes, rinse thoroughly with water.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me