• Natura Premium Essential Oil Cypress Bio , 30 ml
-27% Promo FD

Natura Premium Essential Oil Cypress Bio , 30 ml

SKUNA8436586481797

Natura Premium organic cypress essential oil in a 30 ml bottle for aromatherapy. It delivers the aromatic profile of cypress in diffusers and for other uses authorised by the manufacturer.

Regular price €8,80 29,33 € / 100ml
Sale price €8,80 Regular price €12,00
You are saving: -€3,20
29,33 € / 100ml
Natura Premium Essential Oil Cypress Bio , 30 ml
Natura Premium Essential Oil Cypress Bio , 30 ml
Regular price €8,80 29,33 € / 100ml
Sale price €8,80 Regular price €12,00
You are saving: -€3,20
29,33 € / 100ml

 

 

What is Natura Premium Organic Cypress Essential Oil, 30 ml?

Natura Premium organic cypress essential oil in a 30 ml bottle for aromatherapy.

What is it used for?

It provides the aromatic profile of cypress in diffusers and for other uses authorised by the manufacturer.

Benefits and features

  • 30 ml bottle.
  • Product certified as organic.
  • Concentrated product requiring dilution.

How to use it?

Use only in the quantity and in the manner indicated on the packaging or in the diffuser manual.

Precautions

Do not ingest or apply undiluted unless expressly authorised on the label. Avoid contact with eyes and mucous membranes. Seek advice during pregnancy, whilst breastfeeding and for use on children.

What is the price of Natura Premium Organic Cypress Essential Oil, 30 ml?

Check the price of Natura Premium Organic Cypress Essential Oil, 30 ml on Farmaciasdirect and check for any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me