• Natura Premium Essential Oil Eucalyptus Bio , 30 ml
-22%

Natura Premium Essential Oil Eucalyptus Bio , 30 ml

SKUNA8436586481124

Natura Premium organic Eucalyptus globulus essential oil. This eucalyptus essential oil comes in a 30 ml bottle.

Regular price €4,40 14,67 € / 100ml
Sale price €4,40 Regular price €5,63
You are saving: -€1,23
14,67 € / 100ml
Natura Premium Essential Oil Eucalyptus Bio , 30 ml
Natura Premium Essential Oil Eucalyptus Bio , 30 ml
Regular price €4,40 14,67 € / 100ml
Sale price €4,40 Regular price €5,63
You are saving: -€1,23
14,67 € / 100ml

 

 

What is Natura Premium Organic Eucalyptus Essential Oil, 30 ml?

Natura Premium organic Eucalyptus globulusessential oil. This eucalyptus essential oil comes in a 30 ml bottle.

It is an organic eucalyptus essential oil from Natura Premium. Its fresh scent makes it suitable for use in a diffuser, in accordance with the instructions on the packaging.

Benefits and characteristics

  • Botanical ingredient identified as Eucalyptus globulus.
  • Organic certification as indicated by the brand.
  • 30 ml bottle.

Composition

Eucalyptus globulus Labill. essential oil.

How to use

Use only in accordance with the instructions on the packaging and with a diffuser or dilution suitable for the intended use.

Who is it suitable for?

Adults looking for an organic eucalyptus essential oil.

Precautions

Do not ingest or apply undiluted to the skin. Keep away from the eyes and mucous membranes. Seek advice before use near babies, children, during pregnancy, if you have asthma, or around pets.

What is the price of Natura Premium Organic Eucalyptus Essential Oil, 30 ml?

Check the price of Natura Premium Organic Eucalyptus Essential Oil, 30 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me