• Natura Premium Essential Oil Geranium Rose Bio , 30 ml
-31% Promo FD

Natura Premium Essential Oil Geranium Rose Bio , 30 ml

SKUNA8436586481704

Organic rose geranium essential oil in a 30 ml bottle for aromatherapy. Related to Natura Premium essential oil and geranium essential oil.

Regular price €23,40 78,0 € / 100ml
Sale price €23,40 Regular price €33,87
You are saving: -€10,47
78,0 € / 100ml
Natura Premium Essential Oil Geranium Rose Bio , 30 ml
Natura Premium Essential Oil Geranium Rose Bio , 30 ml
Regular price €23,40 78,0 € / 100ml
Sale price €23,40 Regular price €33,87
You are saving: -€10,47
78,0 € / 100ml

 

 

What is Natura Premium Organic Pink Geranium Essential Oil, 30 ml?

Organic rose geranium essential oil in a 30 ml bottle for aromatherapy. It is part of the Natura Premium essential oil range.

What is it used for?

It provides the aromatic profile of Pelargonium graveolens for uses authorised by the manufacturer. It is related to geranium essential oil.

Benefits and characteristics

  • Verified botanical name: Pelargonium graveolens.
  • Product certified as organic.
  • 30 ml bottle.

How to use it?

Use only as directed on the packaging. For diffusion or diluted application, follow the quantities specified by the manufacturer.

Precautions

Do not apply undiluted to the skin or ingest unless expressly stated on the label. Avoid contact with the eyes and mucous membranes. Keep out of reach of children.

What is the price of Natura Premium Organic Pink Geranium Essential Oil, 30 ml?

Check the price of Natura Premium Organic Pink Geranium Essential Oil, 30 ml, on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me