• Natura Premium Essential Oil Peppermint Bio , 10 ml
-27%

Natura Premium Organic Peppermint Essential Oil, 10 ml

SKUNA8436586480561

Natura Premium Organic Peppermint Essential Oil, 10 ml is a botanical essential oil in a 10 ml bottle. It contains peppermint. It is distinguished as an organic variant. Natura Bio products are intended solely for the uses authorised on their labelling. As a Natura Premium product, it must be used in accordance with the instructions on the packaging.

Regular price €3,50 35,0 € / 100ml
Sale price €3,50 Regular price €4,79
You are saving: -€1,29
35,0 € / 100ml
Natura Premium Essential Oil Peppermint Bio , 10 ml
Natura Premium Organic Peppermint Essential Oil, 10 ml
Regular price €3,50 35,0 € / 100ml
Sale price €3,50 Regular price €4,79
You are saving: -€1,29
35,0 € / 100ml

 

 

What is Natura Premium Organic Peppermint Essential Oil, 10 ml?

Natura Premium Organic Peppermint Essential Oil, 10 ml is a botanical essential oil in a 10 ml bottle. It is part of the Natura Bio range.

What is it used for?

As a Natura Premium product, it is intended solely for the uses authorised on its label.

Verified characteristics

  • Packaging: 10 ml
  • Identified components: mint
  • Organic variant

Who is it suitable for?

People who use essential oils and can follow the methods of use and dilutions recommended by the brand.

Precautions

Avoid contact with the eyes and mucous membranes. Keep the bottle out of reach of children and seek advice before use during pregnancy, whilst breastfeeding or on children.

What is the price of Natura Premium Organic Peppermint Essential Oil, 10 ml?

Check the price of Natura Premium Organic Peppermint Essential Oil, 10 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me