• Natura Premium Essential Oil Savory Bio , 30 ml
-31% Promo FD

Natura Premium Essential Oil Savory Bio , 30 ml

SKUNA8436586481193

Organic savory essential oil, Satureja montana, in a 30 ml bottle. It is intended for aromatherapy and for the uses specified by the manufacturer.

Regular price €19,80 66,0 € / 100ml
Sale price €19,80 Regular price €28,67
You are saving: -€8,87
66,0 € / 100ml
Natura Premium Essential Oil Savory Bio , 30 ml
Natura Premium Essential Oil Savory Bio , 30 ml
Regular price €19,80 66,0 € / 100ml
Sale price €19,80 Regular price €28,67
You are saving: -€8,87
66,0 € / 100ml

 

 

What is Natura Premium Organic Savory Essential Oil, 30 ml?

Organicessential oil of savory (Satureja montana), in a 30 ml bottle. It is intended for aromatherapy and for the uses specified by the manufacturer.

What is it used for?

It allows you to add the intense, spicy aroma of savory to aromatic preparations.

Features and benefits

  • Satureja montana essential oil.
  • Organic quality.
  • 30 ml bottle.

Composition

Organic essential oil of wild savory (Satureja montana).

How to use it?

Use only in the quantity and by the method indicated on the packaging. Dilute where the instructions for use so require.

Precautions

Do not apply undiluted to sensitive skin or bring near the eyes or mucous membranes. Keep out of reach of children. Consult before use during pregnancy or whilst breastfeeding.

What is the price of Natura Premium Organic Savory Essential Oil, 30 ml?

Check the price of Natura Premium Organic Savory Essential Oil, 30 ml on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me