• Natura Premium Organic Red Mandarin Essential Oil , 10 ml
-12% Promo FD

Natura Premium Organic Red Mandarin Essential Oil , 10 ml

SKUNA8436586481520

Organic Red Mandarin essential oil, available in a 10 ml bottle for aromatic use in accordance with the manufacturer’s instructions.

Regular price €5,50 55,0 € / 100ml
Sale price €5,50 Regular price €6,27
You are saving: -€0,77
55,0 € / 100ml
Natura Premium Organic Red Mandarin Essential Oil , 10 ml
Natura Premium Organic Red Mandarin Essential Oil , 10 ml
Regular price €5,50 55,0 € / 100ml
Sale price €5,50 Regular price €6,27
You are saving: -€0,77
55,0 € / 100ml

 

 

What is Natura Premium Organic Red Mandarin Essential Oil, 10 ml?

Organic Red Mandarin essential oil, supplied in a 10 ml bottle for aromatic use in accordance with the manufacturer’s instructions.

The packaging and type of product mean it can be incorporated into a specific hygiene or personal care routine. It is advisable to check the instructions for use, the area of application and the recommended frequency before incorporating it into your regular routine.

Product features

  • Key ingredients or components: red mandarin.
  • Pack size: 10 ml.

How to use

Use only the recommended amount and dilute the oil where the instructions for use so require. Do not ingest or apply undiluted to the skin or mucous membranes unless expressly authorised by the manufacturer.

Storage and precautions

Keep the container tightly closed and protected from heat and direct light. Do not use the product if its appearance, smell or texture has changed. In the event of accidental contact with the eyes, rinse thoroughly with water.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me