• Natura Premium Pine Essential Oil Bio , 30 ml
-35%

Natura Premium Pine Essential Oil Bio , 30 ml

SKUNA8436586481551

Organic Scots pine essential oil, available in a 30 ml bottle, for aromatic use in accordance with the manufacturer’s instructions.

Regular price €11,10 37,0 € / 100ml
Sale price €11,10 Regular price €17,00
You are saving: -€5,90
37,0 € / 100ml
Natura Premium Pine Essential Oil Bio , 30 ml
Natura Premium Pine Essential Oil Bio , 30 ml
Regular price €11,10 37,0 € / 100ml
Sale price €11,10 Regular price €17,00
You are saving: -€5,90
37,0 € / 100ml

 

 

What is Natura Premium Organic Scots Pine Essential Oil, 30 ml?

Organic Scots Pine essential oil, available in a 30 ml bottle, for aromatic use in accordance with the manufacturer’s instructions.

Botanical characteristics

  • Product certified as organic by the manufacturer.
  • Pack size: 30 ml.

Directions for use

Use only in the manner and dilution specified by the manufacturer. Do not ingest or apply undiluted to the skin unless expressly stated on the packaging.

Who is it suitable for?

Adults seeking a plant-based ingredient for aromatic, culinary or herbal tea use, as recommended by the manufacturer.

Precautions and storage

Keep the product tightly closed and protected from light and heat. Consult before use during pregnancy, whilst breastfeeding, in children or when taking other medication.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me