• Nature's Variety Original Pâté, Medium/Maxi, 16 x 300 g
-28%

Nature's Variety Original Pâté, Medium/Maxi, 16 x 300 g

SKUAD2026082414427

Pack of 4 multipacks of Nature’s Variety Original Pâté (16 x 300 g) for medium and large adult dogs, with beef, chicken and turkey.

Regular price €40,20 0,84 € / 100gr
Sale price €40,20 Regular price €55,56
You are saving: -€15,36
0,84 € / 100gr
Nature's Variety Original Pâté, Medium/Maxi, 16 x 300 g
Nature's Variety Original Pâté, Medium/Maxi, 16 x 300 g
Regular price €40,20 0,84 € / 100gr
Sale price €40,20 Regular price €55,56
You are saving: -€15,36
0,84 € / 100gr

 

 

What is the Nature's Variety Original Pâté 16 x 300 g Pack of 4?

The Nature’s Variety Original Pâté 16 x 300 g pack is a value pack designed to keep several units to hand, whilst not to be confused with the individual product listing. It provides a complete, grain-free wet food for adult dogs weighing between 10 and 55 kg.

What is this pack for?

It provides a complete, grain-free wet food for adult dogs weighing 10 to 55 kg.

Benefits and features

  • Each multipack combines beef, chicken and turkey recipes.
  • The main meat ingredient accounts for 66 per cent of each recipe.
  • The ingredients are steam-cooked in their own juices.

Composition of Nature’s Variety Original Pâté 4-Pack, 16 x 300 g

Beef: beef 66%, beef stock 28.9%, spinach 2%, pumpkin 2%, minerals and salmon oil. Chicken: chicken 66%, chicken stock 28.9%, carrots 2%, peas 2%, minerals and salmon oil. Turkey: turkey 66%, turkey stock 28.9%, tomato 2%, carrot 2%, minerals and salmon oil.

How should the product be used or administered?

Adjust the amount according to the table on the packaging. Serve at room temperature and store the opened sachet in the fridge for a maximum of two days.

Who is this product suitable for?

Medium and large adult dogs, weighing between 10 and 55 kg.

Precautions and storage

Keep fresh water available. If your dog has food sensitivities, check each ingredient with your vet.

What is the price of the Nature’s Variety Original Pâté 16 x 300 g Pack of 4?

Check the price of the Nature’s Variety Original Pâté 16 x 300 g 4-pack on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Buy the Nature’s Variety Original Pâté 16 x 300 g 4-pack at Farmaciasdirect.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me